Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ta 3 Bin Kişi İstihdam Edilecek

Giriş Tarihi: 10.3.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Sivas’ta 3 Bin Kişi İstihdam Edilecek
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Nurettin Köksal, Toplum Yararına Proje kapsamında Sivas’ta 3 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.
Toplum Yararına Proje kapsamında Orman İşletme Müdürlükleri ile işbirliği yapılacağını kaydeden Sivas Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Köksal, Koyulhisar Bölge Müdürlüğü, Sivas Orman İşletme Müdürlüğü ve Sivas Fidanlık Müdürlüğüyle işbirliği yapılarak çalışmaların yürütüleceğini belirtti.
Sivas merkez, ilçe ve köylerinde çalışma başlatacaklarını ifade eden Köksal, “İstihdam edilmesi planlanan işçilerin 600 tanesini Koyulhisar İşletme Müdürlüğüne vereceğiz. Koyulhisar, Suşehri, Akıncılar ve bağlı bulunan Orman İşletmeleri tarafından belirlenecek köylerde çalışacağız. 250 İşçiyi de Sivas Ormanlık Müdürlüğü’ne tahsis ettik. Geriye kalan 2 bin 150 kişi ise Sivas Orman İşletme Müdürlüğü’ne verilecek. 2 bin 150 kişi için 12 ilçe ve Sivas merkez ilçeden müracaatlar alacağız. Müracaat sayısına göre liste yöntemiyle belirleyecek. Bu alımda kura yöntemi kullanmayacağız. Çalışma yapacağımız köyden adam bulmak için liste yöntemi ile alım yapmak istiyoruz. Orman işletmesi köylerde, ilçelerde, beldelerde yani çalışma yapılacak bölgelerde yaşayan insanlardan çalışan elemanlar bulacağız. Dolayısıyla liste yöntemi belirlememizde ki en önemli husus budur.” dedi.
Projenin başladığını belirten ve 1 Nisan ila 15 Nisan tarihleri arasında fidan dikimine başlayacaklarını ifade eden Köksal; “Çalışmalarımıza çok hızlı davranmamız lazım süremiz çok kısıtlı. 1 Nisan’a yetiştirmeye çalışıyoruz. Fidan dikim zamanı 1 Nisan - 15 Nisan arasında çok acil fidanların dikilmesi ve yetiştirilmesi lazım. 3 bin kişilik Toplum Yararına Projeyi bugün itibariyle başlatıyoruz. Projemiz 2 aylık bir süre fidan dikimiyle ilgili. Ondan sonra Bakanlar Kurulu kararımızla 4 ay uzatılacak. O zamana kadar Bakanlar Kurulu kararımız ilgili bütçe rakamını müdürlüğümüze gönderdiği zaman 4 ay uzatacağız. Büyük ihtimalle uzayacak gibi görünüyor ama başlangıçta 2 artı 4 olarak açacağız. Tüm Sivaslı kardeşlerimizden, orman işletmesinin bulunduğu yerlerden köylerde orman işletmelerinin çalışacağı yerlerin belirlenmesi ve orman işletme şeflerimiz yetkili olacaklar. Bu noktada tüm Sivas halkımızın çok yoğun bir şekilde talebinin olmasını istiyoruz. Müracaatlarını bilgisayar ortamında, internet üzerinden yapabilirler, ilçelerdeki belediyelerde ve kaymakamlıklarda, Sivas Çalışma ve İş Kurumumuzda müracaatları alıyoruz.” ifadelerini kullandı.
İlçe ve köylerde bulunanların Orman İşletme Şefliklerine başvuru yapabileceklerini sözlerine ekleyen Sivas Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Nurettin Köksal; “İlçe ve köylerde bulunanlar müracaat için Sivas’a gelmelerine gerek yoktur. Elemanları vermek bizden işin nasıl yapılacağı nerde nasıl bir çalışma yapılacağını belirlemek Orman işletme şefliklerinden. Bazı yerlerde fidan dikimi yapılacak. Bazı yerlerde meşcere çalışması yapılacak. Bazı yerlerde toprak iyileştirme çalışması ve bakımı yapılacak. Buna tamamen orman işletmesindeki şeflerimiz karar verecektir.” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivas’ta 3 Bin Kişi İstihdam Edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN