Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''nin haritası çiziliyor

Giriş Tarihi: 14.4.2015 15:33
'Karanlık madde'nin haritası çiziliyor

Galaksileri bir arada tutan "görünmez ağ" olarak tanımlanan ''nin haritası çizilmeye başlandı.

Bilim insanları, evrenin en büyük gizemlerinden biri kabul eden nin haritasını çıkarmaya başladı. Gökyüzünün sekizde birinin ayrıntılı haritasını çıkarmayı amaçlayan gökbilimciler, şimdiye kadar yüzde 0,4'lük kısmı haritalamayı başardı.

Altı ülkeden 300'den fazla bilim insanından oluşan Karanlık Enerji Uluslararası Araştırma Grubu, elde ettiği verileri, Amerikan Fizik Derneği'nin yıllık toplantısında sunacak. Araştırma, bilimsel araştırmaların yayınlandığı Arvix internet sitesinde de paylaşılacak.

Haritayı çıkarmak için dünyadaki en iyi dijital kameralardan biri kabul edilen Şili'deki And Dağları'nda kurulan Cerro Tololo Amerika Gözlemevi'ndeki 570 megapiksel görüntü sağlayan Victor Blanco teleskobunu kullanan araştırmacılar, karanlık maddenin konumunu, uzak galaksilerden gelen ışığı kırması sayesinde belirliyor. İki yıl önce başlayan araştırmanın üç yıl daha devam etmesi öngörülüyor.

Manchester Üniversitesi Astrofizik Bölümü''nden Prof. Dr. Sarah Bridle, "Amacımız, görünmez karanlık maddeyi görünür kılmak. Bu, şimdiye kadar evrende karanlık maddenin en ayrıntılı haritası oldu" dedi.

Karanlık madde, galaksileri bir arada tutan "görünmez ağ" olarak tanımlanıyor. Bilim insanları, karanlık madde kümelerinin zaman içinde nasıl değiştiğini izleyerek evrenin genişlemesini sağlayan karanlık enerjinin gizemini çözmeyi planlıyor. Evrenin yüzde 68'inin karanlık enerjiden, yüzde 27'sinin karanlık maddeden ve yüzde 5'inin de insanoğlunun bildiği maddelerden oluştuğu sanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Karanlık madde'nin haritası çiziliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN