Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinli telefonlara talep artıyor!

Çin kökenli firmalar akıllı telefon pazarındaki paylarını arttırmaya devam ediyor. Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi'den sonra ZTE'de sevkiyat rakamlarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 14.7.2015 13:41
Çinli telefonlara talep artıyor!
Akıllı telefon pazarında Çinli firmaların hakimiyeti gitgide daha da hissedilebilir bir hal alıyor. Çok değil bir kaç sene öncesine kadar akıllı telefon pazarı Apple, Samsung, LG ve HTC gibi 4-5 firmanın etrafında şekillenirken, şu günlerdeyse rüzgar biraz tersten esiyor.

Uyguladıkları agresif fiyat politikasıyla akıllı telefon pazarına hızlı bir giriş yapan Çinli üreticiler kısa zaman içerisinde büyük ilerleme kaydettiler.

ZTE'den 6 Ayda 26 Milyonluk Sevkiyat

Çin'in en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi konumundaki Xiaomi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 2015 yılının ilk yarısında 35 milyonun üzerinde bir sevkiyat gerçekleştirdiklerini açıklamıştı. Xiaomi'den sonra dün bir başka Çinli üretici ZTE de sevkiyat miktarlarını açıkladı. ZTE, 2015'in ilk yarısında 26 milyonluk akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdiğini belirtti.

Sadece iki Çinli üreticinin 2015'in ilk yarısında yaptığı ürün sevkiyatı bile 60 milyonu geçmiş durumda. Bu Çin'in ekonomisi adına gerçekten olumlu bir katkı gibi duruyor.

Tabi şunu da unutmamak gerekir. Birçok Çinli üretici, kendi modelleri haricinde çeşitli operatörler ve distribütörler için de telefon üretiyor. X operatörü ZTE'den telefonu alıp üzerine kendi logo ve modelini yazarak satışa sunuyor.

Çin'in akıllı telefon pazarındaki bu agresif fiyat politikası, belki Apple'ın satışlarını etkilemeyecektir fakat Android işletim sistemini kullanan telefonların fiyatları üzerinde mutlaka bir etki bırakacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinli telefonlara talep artıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN