Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Overfall Kickstarter'da dünyadan destek bekliyor!

Giriş Tarihi: 18.8.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 18.8.2015 16:05
Overfall Kickstarter'da dünyadan destek bekliyor!

Sosyal uygulamalar, girişimler, inovatif fikirler ve yeni teknolojilerin tümü ve çok daha fazlası hayata geçirilme noktasına geldiğinde, sermaye gerekliliğiyle karşılaşıyor. Ve ne yazık ki, doğru yöntemi izleyemeyen veya fikrini destekleyecek kaynakları bulamayan sayısız girişimci de bu yolda pes etmekten başka bir çare göremiyorlar.

Sermaye ihtiyacı duyan bir girişimin veya fikrin hayata geçmesi için dünyada kullanılan iki yaygın yöntem var. İlki artık neredeyse herkesin bildiği üzere, melek yatırımcıların karşısına çıkmak ve fikrinize onları ortak edebilmek. Fakat ne yazık ki, melek yatırımcıların azlığı ve başka sebepler
dolayısıyla bu yöntem her zaman başarıya ulaşamıyor. İkincisi ise, ülkemizde henüz pek yaygın olmasa da, yurt dışında son derece başarıya ulaşmış olan kitle fonlaması yöntemi.

PEKİ KİTLE FONLAMASI NEDİR?


Kitle fonlaması, belli bir aşamaya getirdiğiniz fikrinizi Kickstarter gibi büyük platformlar üzerinden halka sunarak, çok daha kalabalık bir kitlenin daha küçük destekleriyle ihtiyaç duyduğunuz fonu sağlamanıza deniyor. Ve aslına bakılırsa, kitle fonlamasının melek yatırımcı desteklerine kıyasla bazı avantajları da var. Bu avantajların başında, kurulacak girişimde söz hakkının tam anlamıyla fikir sahiplerinde kalıyor olması. Fakat bu noktada belirtmek gerekiyor ki, tecrübe eksikliği bazen bu durumu bir dezavantaja da çevirebilir.


Kitle fonlamasıyla hayat bulan çok sayıda girişim bulunuyor. Oculus Rift, Ouya veya Pebble gibi cihazlardan tutun da, Double Fire Adventure, Project Eternity gibi birçok bilgisayar oyunu dahi, milyonlarca dolarlık desteklerini büyük kitlelerden sağlayarak bugüne geldiler. Bundan sonra ise, kitle fonlamasını başarılı bir şekilde tamamlayan girişimler, kendisine fon sağlayan destekçilerini hediyelerle mutlu etmeyi hedefliyor.


Sözü asıl getirmek istediğim nokta ise, şu sıralar desteklerinizi bekleyen bir Türk girişimi. Pera Oyun'un yeni projesi olan Overfall, Kickstarter'da dünyanın her yanından gelecek destekleri bekliyor. Overfall, bir macera ve keşif oyunu. Her oynayışta rastgele oluşturulan ve adalardan meydana gelen bir dünyada geçen oyunda kahramanlarımızı seçip bizi takip eden düşmanlarımızdan kaçarak, krala ulaşmaya çalışıyoruz. Bu sırada farklı ırklar ile iletişime geçiyor, onlar ile dost veya düşman olabiliyoruz. Overfall'un en önemli özelliklerinden biri ise adalarda bir birinden farklı görevler ve oyunu zevkli kılan maceralar yaşayabilmeniz oluyor. Her girdiğiniz adada sizi bambaşka olaylar bekliyor ve bu olaylar kahramanlarınızın karakterlerine göre de değişebiliyor. Haliyle sözlerin yetersiz kaldığı noktada sıra savaşmaya geliyor. Binden fazla hikâye, iki yüz karakter ve yüz el çizimi mekân ile Overfall, gerçekten destek verilmeye değer bir çalışma.

Özgür BAYRAKTAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Overfall Kickstarter'da dünyadan destek bekliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN