Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitince nın en büyük teleskopu olacak

'in Guizhou eyaletinde bir vadide yükselen teleskobun çanağı 500 metre genişliğe ulaştı.

Giriş Tarihi: 9.5.2016 13:57
Bitince dünyanın en büyük teleskopu olacak

, 500 metre genişliğinde olan Aperture Spherical Radio Telescope (FAST) inşasını bitirmek üzere. Teleskobun aynasına 4 bin 450 adet üçgen şekilli panel monte edildi. , FAST teleskobuyla Porto Rico'daki 305 metre genişliğindeki Arecibo Gözlemevi'ni geride bırakmayı planlıyor. Çin, FAST sayesinde evrenin kökenine uzanan araştırmalar yapacak ve dışı akıllı varlıkların izini arayacak. Temeli 2011 yılında atılan teleskop, 180 milyon dolara maloldu.

DAHA ZAYIF SİNYALLERİN PEŞİNDE

Uzay araştırmalarında bugüne kadar ağırlıklı olarak dış kaynaklardan elde edilen verilerin kullanıldığını belirten Çinli gökbilimciler, FAST sayesinde uzay keşfinde atılım yapacaklarına inanıyor. Çin Astronomi Topluluğu genel direktörü Wu Xiangping, FAST sayesinde uzaydaki daha zayıf ve uzaktaki radyo sinyalini tespit edebileceklerini söyledi.

2020'de yörüngede yeni uzay istasyonunu faaliyete geçirmek isteyen Çin, Ay'a yeni bir keşif aracı ardından insan göndermeyi planlıyor.

EVLER BOŞALTILMIŞTI

Guizhou eyaletinin güneybatısındaki Pingtang ilçesinde yükselen teleskop için bölgede yaşayan 9 bin kişi başka yerlere nakledilmişti. Bir vadideki teleskobun etrafında 5 kilometre çapında boş alan var.

Kaynak: Milliyet

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitince dünyanın en büyük teleskopu olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN