Türkiye'nin en iyi haber sitesi

WhatsApp'tan tepki çeken özelliği ile ilgili geri adım

Whatsapp'ın kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde 'la paylaşması artık mümkün olmayacak.

Giriş Tarihi: 29.9.2016 14:24 Güncelleme Tarihi: 29.9.2016 14:27
WhatsApp'tan tepki çeken özelliği ile ilgili geri adım

'nın veri koruma girişimleri sonuç verdi. 2014 yılında 16 milyar dolar karşılığında satın aldığı WhatsApp'ta kayıtlı kişisel verileri paylaşamayacak.

FACEBOOK DA VERİLERİ SİLECEK
Hamburg eyaleti veri güvenliği temsilcisi Johannes Caspar, Facebook'un WhatsApp üzerinden edindiği tüm verileri de silmek zorunda olduğunu açıkladı.

Tüm bu adımların kayıt altına alınacağını belirten Caspar "Söz konusu düzenleme 'daki yaklaşık 35 milyon kullanıcıyı kapsıyor" şeklinde konuştu.

FACEBOOK İZİN İSTEMEK ZORUNDA
Caspar "Hesaplarını Facebook hesabıyla birleştirip, birleştirmemenin kullanıcıların kendi tercihi olması gerektiğini", Facebook'un bunun için izin istemek zorunda olduğunu vurguladı.

FACEBOOK VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMUYOR
Hamburg eyaleti veri güvenliği temsilcisi Johannes Caspar, Facebook'un bundan iki yıl önce WhatsApp'ı satın alırken, iki firma arasında kullanıcı verilerinin paylaşılmayacağı sözünü verdiğine dikkat çekti.

Facebook'un verdiği bu söze aykırı hareket etmesinin tüketiciyi yanıltmak anlamına geldiğini kaydeden Casper, aynı zamanda bu durumun Alman veri güvenliği yasalarına da aykırı olduğunu söyledi.

FACEBOOK YÜKLÜ BİR PARA CEZASI ALABİLİR
Facebook'un WhatsApp verilerini paylaşmaya devam etmesi durumunda ise Facebook yüklü bir para cezasıyla karşı karşıya kalabilecek.

Facebook'un düzenlemeyi kabul etmeyip hukuki yolları zorlama şansı bulunuyor. Ancak Casper bu konuda "Eğer hukuku savaşının bizim lehimize sonuçlanacağına dair çok büyük bir ihtimal olduğunu düşünüyor olmasaydık, böyle bir düzenleme yayınlamazdık" açıklamasını yaptı.

Facebook'un konuyla ilgili işbirliğine hazır olduğu belirtiliyor.

Almanya'da tüketici haklarını korumaktan sorumlu Federal Tüketici Merkezi Birliği (vzbv) WhatsApp'ı kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmama konusunda daha önce uyarmış ve 21 Eylül'e kadar süre tanımıştı. Ancak Facebook'un daha fazla süre talep etmesinin ardından söz konusu tarih 14 Ekim'e kadar uzatılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
WhatsApp'tan tepki çeken özelliği ile ilgili geri adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN