Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fenerbahçe Otobüsüne Yapılan Saldırıda Zanlıların Yakalanması

Giriş Tarihi: 7.4.2015 08:58 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 09:23
Valisi Abdil Celil Öz, 4 Nisan gecesi saat 22.18 civarında Fenerbahçe kafilesine yapılan saldırıyla ilgili olarak iki kişinin gözaltına alındığını söyledi.
Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Valiliği’nde sabahın erken saatlerinde düzenledi��i basın toplantısında saldırıyla ilgili olarak iki kişinin gözaltına alındığını belirterek ifadelerinin sürdüğünü söyledi. Öz, “Saldırıdan sonra öncelikli olarak hedefimiz kafilenin sağlıklı bir şekilde İstanbul’a intikalini sağlamaktı. İkincisi de şoförümüzün sağlık durumunu takip ederek onun sağlığına kavuşturulmasını sağlamaktı. Üçüncü önceliğimiz de bir yandan delilleri, alan çalışması yaparken bir yandan da kamuoyunu her açıdan doğru bilgilendirmekti. İl jandarma komutanımız, il emniyet müdürümüz ve diğer olay yeri inceleme ekibimiz otobüsün bulunduğu bölgeye geçti. Ben de havalananına giderek misafir takıma ’geçmiş olsun’ dileklerimi ilettikten sonra şoförümüzün durumunu incelemek üzere hastaneye gittim” dedi.
Kendisine gelen ilk bilgiler de otobüsün yanında taşlar bulunduğu için bu işin bir taşlı saldırı olabileceği yönünde açıklama yaptığını hatırlatan Öz "Ben de kamuoyunu çok fazla bekletmemek için hiçbir kasıt veya yanıltma olmamak şartıyla bunun bir taşlı saldırı olabileceğini ancak diğer ihtimalleri de göz önünde tuttuğumuzu söylemiştim. Daha sonra şoförümüzün çekilen tomografisinde elmacık kemiğinin altındaki metal parçasından sonra bunun silahlı bir saldırı olabileceği düşüncesiyle o gece bu olayın silahlı saldırı olacağı yönünde açıklama yaptık" ifadelerini kullandı.
Olayın ardından gece boyunca yoğun bir çalışma sürdürdüklerini belirten Öz, “Sabah saatlerinde artçı ekibimizin çektiği kameradan görüntüleri tekrar incelediğimiz zaman av tüfeğiyle iki el ateş edildiğini gördük. Aramalarla birlikte o bölgede çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Bakanlığımızdan Asayiş Daire Başkanı Murat Koçak başkanlığında bir heyet ilimize intikal etti. Onların ve il emniyet müdürlüğümüz ile il jandarma komutanlığımıza bağlı ekiplerimiz bölgede yoğun bir arama-tarama, delil çalışması yaptık. O bölgede atılan fişeğe ve belli bir süre sonra da av tüfeğine ulaşmış olduk. Bu bulgular çerçevesinde adli tahkikat başlatıldı. Olayın bölgeden yerel bir saldırı olabileceği ihtimali üzerine yoğunlaştık. Gece geç saatlere kadar çalışan ekiplerle birlikte bulundum. Çünkü bu konu bizim için bir görevdi. Ülkemiz ve milletimiz için, kamuoyunun rahatlaması için önemli bir görevdi. Dün akşam itibariyle üç vatandaşımızın bilgisine başvurmak üzere ifadelerini aldık. Bu vatandaşlarımızı ifadeleri doğrultusunda alan çalışması, deliller ve tanık ifadeleri, istihbari çalışmalarla beraber gece sabaha doğru iki kişi üzerine yoğunlaştık ve bu iki kişiden birisinin bulgularla otobüsle beraber Rize’den konvoyla beraber geldiği, bir kişinin de silahlı saldırıyı gerçekleştiren kişi olduğu yönünde bulgular vardı. Bu iki şahsı sabah erken saatlerde gözaltına aldık. Deliller, bulgular, olay yerindeki araç, plaka ve diğer ilk emareler, alan çalışmaları bu iki kişiyi doğruluyor" şeklinde konuştu.
Adli sürecin devam ettiğini kaydeden Vali Öz, " Gözaltına alınan bu iki kişi ile birlikte olay aydınlatılacak. Bunların ifadesine göre olayın oluş şekli, başlangıcı, sonucu ve benzer başka unsurlar varsa önümüzdeki süreçte adli süreçle beraber aydınlatılacaktır. Olayın aydınlatılması sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu süreçte bize başta sayın Cumhurbaşkanımız, başbakanımız ve bakanımızdan destek geldi. Hepsine teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Şahısların ilk ifadelerinde olayı yapmadıklarını söylediklerini dile getiren Vali Öz, "İlk ifadelerinde bu işi kendilerinin yapmadıklarını söylüyorlar ama deliler onları işaret ediyor. Parmak izini yanı aldı diyor arkadaşlarımız onun üzerinde kriminal çalışacaklar. Gözaltına alınanlar Sürmene ilçemizden" dedi.
"Olayın terör bağlantısını var mı?" şeklindeki soruya ise Öz, “Biz ilk günden itibaren ateş edilmesi ve av tüfeğinin bulunmasından itibaren olayın yerel olduğu konusundaki kanaatimizi belirtmiştik ve şu anda elde edilen verilen ve şüphelilerin durumu da bunu doğruluyor. Adli süreç tamamlanmadan bu kişilerin bağlantıları ve diğer olaylar sonuçlanmadan olay böyle gözükmekte birlikte kesin konuşmak için erken. Alan çalışması ve görgü tanıklarının ifadesi bu iki kişiye yönlendirdi bizi. Eylemi gerçekleştirin kişi dışında bir kişide konvoyda olduğu yönünde görüntüler var. Bazı televizyon kanallarımızın görüntülerinde bu şahıs gözüküyor. O kişi görün görgü tanıkları da var. Şu an için zanlıların bir itirafı yok. Adli gelişmelerle bunu daha iyi değerlendireceğiz. Daha fazla bilgiye soruşturmanın selameti açasından girmek istemiyoruz. Zanlılar Sürmene emniyetinde, başsavcımızla görüşüp süreci Trabzon’a alacağız" ifadelerini kullandı.
Öte yandan gözaltına alınan 2 şahsın Sürmene nüfusuna kayıtlı E.A. ve M.K. isimli şahıslar olduğu öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fenerbahçe Otobüsüne Yapılan Saldırıda Zanlıların Yakalanması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN