Tarihi ve tabiat güzellikleriyle büyüleyen Güneydoğu

"Çözüm süreci"nin etkisi ve havaların ısınmasıyla , ile 'in tarihi ve tabiat güzellikleri ziyaretçi akınına uğruyor.

Giriş Tarihi: 3.5.2013 16:40
Havaların ısınması ve "çözüm süreci"nin etkisiyle , ile 'in tarihi ve tabiat güzellikleri ziyaretçi akınına uğruyor.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, tarihi ve doğal güzellikleriyle Güneydoğu, önemli bir turizm potansiyelini bünyesinde barındırıyor. Diyarbakır, Batman, Mardin ve Siirt, her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Meraklıları, genellikle yaz aylarında bölgeyi ziyaret etse de özellikle "çözüm süreci"nin etkisi ve baharda havaların ısınmasıyla, önemli bir turizm hareketliliği yaşanıyor. Gelen turistlerin yoğunluğu ve bölgeye yatırım planlayan firmaların ilgili birim yöneticilerini göndermesiyle otellerin de doluluk oranları yükseliyor.

Bölgenin en fazla turist çeken mekanlarından biri olan Veysel Karani Hz. Türbesi'nde önemli bir yoğunluk yaşanıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne göre, yılda 1 milyonun üzerinde turistin geldiği Diyarbakır-Bitlis arasındaki Siirt'in Baykan ilçesinin Veyselkarani beldesinde bulunan türbeyi bu yıl 1,5 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Türbeyi ziyaret edenler arasında İranlılar, ilk sırada geliyor.

İslami kaynaklara göre, 555-560 yıllarında, Yemen'in Karen köyünde doğan ve deve çobanlığı yapan Veysel Karani, İslam dininin doğuşunu duyunca Hazreti Muhammed'i görmek için yanıp tutuşması ve gösterdiği çabasıyla biliniyor. Hazreti Muhammed'in vasiyeti üzerine Hazreti Ömer ve Ali, Hırka-i Şerif'i Yemen'e götürüp teslim ettikleri Veysel Karani'nin türbesi, inanç turizmi açısından önem taşıyor.

Kaletül Üstad Tepesi de ilgi odağı oldu
Terör nedeniyle az sayıda kişinin ziyaret ettiği Siirt'in Aydınlar (Tillo) ilçesindeki, İbrahim Hakkı Hazretleri'nin uzay gözlemlerini yaptığı Kaletül Üstad Tepesi de "çözüm süreci"nin etkisi ve güvenin sağlanmasıyla ilgi odağı oldu.
Tepedeki seyir noktasından Botan Vadisi'ni izleyenler kadar bölgede piknik yapanların adeta akın ettiği tarihi ve turistik mekanın, bu yıl daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.

Tillo'daki din ve astronomi bilgini olan İbrahim Hakkı'nın, hocası İsmail Fakirullah için 18. yüzyılda yaptırdığı türbe de ilgi gören tarihi mekanlar arasında yer alıyor.
İlçenin yaklaşık 3-4 kilometre doğusundaki Kaletül Ustad Tepesi'ndeki yığma taşlardan yapılmış duvardaki pencereden her yıl gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart günü yeni doğan güneşin ilk ışıkları, türbe kulesinin penceresine vurarak kırılma suretiyle İsmail Fakirullah Hazretleri'ne ait sandukanın baş tarafını aydınlatıyor. Bu özelliğiyle türbe, yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor.

Midyat'ta fiyatlar yükselmeden taş ev sahibi olabilirsiniz
Taş konaklar, minare gibi yükselen çan kuleleri, Süryani kiliseleriyle bir bir Orta Çağ kentini andıran Midyat, mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken turistik mekanlar arasında yer alıyor.
Ziyaretçilerine, adeta yüzlerce yıllık bir yolculuk yaptıran ilçe, sahip olduğu tarih ve özellikle gümüş işçiliği ile giderek daha fazla turist ağırlıyor. İstanbul'un Kapalı Çarşısı'nı andıran ilçedeki gümüşçüler çarşısındaki esnafın, başlayan turizm hareketliliğiyle yüzü gülüyor.

Midyat'taki, büyüleyici özelliklerdeki tarihi ve taş yapımı evler de ilgi çekiyor. İlçede emlakçılık yapan Yusuf Bulut, 2 oda bir salon şeklindeki taş yapımı bir evin fiyatının 70 bin liradan başladığını belirterek, "Büyüdükçe fiyatlar artıyor. İyi ve gösterişli bir evi 300 bin liraya alabilirsiniz. Bunlar, şimdiki fiyatlar. Çözüm süreciyle fiyatların daha artacağını düşünüyorum" dedi.

Güneydoğu'nun şiirsel kenti Mardin
"Güneydoğu'nun şiirsel kenti" olarak nitelendirilen Mardin'e gidenler için adeta zaman duruyor. Bir tepenin yamacına yapılmış tarihi evleri, camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserleriyle Mardin, İpek Yolu güzergahında bulunuyor. Kente akşam saatlerinde gidenler ve uzaktan izleyenler, yüzlerce yıllık tarihi geçmişe sahip yapılardan süzülen ve adeta dans eden ışıklarla büyüleniyor.

Giderek daha fazla kişiyi ağırlayan Mardin'de en çok ilgi gören mekanların başında Kasımiye Medresesi geliyor. Akkoyunlular döneminde yapıldığı belirtilen tarihi medrese, yıllara meydan okuyan görkemli duruşuyla meraklılarını bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi ve tabiat güzellikleriyle büyüleyen Güneydoğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN