Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erozyon evleri turizme kazandırılacak

'nın Karapınar ilçesindeki erozyonla mücadele sahasında bulunan ve 50 yıl önce rüzgar erozyonu nedeniyle boşaltılmak zorunda kalan Gındam yaylasındaki kerpiç evler, aslına uygun olarak restore edilip turizme kazandırılacak.

Giriş Tarihi: 22.6.2013 14:11
'nın Karapınar ilçesindeki erozyonla mücadele sahasında bulunan ve 50 yıl önce rüzgar erozyonu nedeniyle boşaltılmak
zorunda kalan Gındam yaylasındaki kerpiç evler, aslına uygun olarak restore edilip turizme kazandırılacak.

Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürü Durmuş Ali Çarkacı, istasyonun kuruluşunun 1950'li yıllara dayandığını söyledi. Karapınar'da 1950'li yıllarda ortaya çıkan rüzgar erozyonuyla ilgili 87 bin dekarlık alanda koruma ve kollama faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Çarkacı, bölgeye her anlamda katkı sunmaya çalıştıklarını belirtti.Çarkacı, Karapınar rüzgar erozyonu sahasında rüzgar erozyonuyla mücadele başlamadan önce kullanılan Gındam yaylasındaki evlerin, 50 yıldır kontrolleri altında olduğunu dile getirdi.

Erozyon nedeniyle boşaltılan Gındam evlerini restore etmeyi düşündüklerini aktaran Çarkacı, şunları kaydetti:
"Konuyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarından ciddi destek aldık. Proje çalışmalarımız devam ediyor. Çok yakın zamanda restorasyona başlayacağız. Orijinal hallerini koruyacağız. Tamamen kerpiç ve sedir ortamında teşhirlerini yapalım diye düşünüyoruz. Bölgeye gelen, erozyonla ilgili çalışma yapan bilim adamlarını ve diğer misafirleri o evlerde doğal ortamlarında ağırlamak istiyoruz. Bu manada ciddi destek var. Projeyi hazırlayıp gerekli çalışmayı en kısa sürede yapacağız."

"Bölgede önemli turizm potansiyeli var"

Çarkacı, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Gındam yaylasındaki evlerin doğa olaylarına karşı direndiğini anlattı.Evlerden birkaçını orijinal halinin de görülebilmesi için restore etmeyip, doğa olaylarından etkilenmeyecek şekilde korumaya alacaklarını vurgulayan Çarkacı, şöyle devam etti:"Bölgede önemli bir turizm potansiyeli var. 87 bin dekarlık alandan bahsediyoruz. Anadolu kartalı, leylek, kızılşahin gibi kuşlar ve en zengin
kelebek türleri bu bölgede. Fotoğrafçılıktan tutun da her şeye müsait bir alan.

Yaylada turizm kafilelerine konaklama imkanı sunmak, onlara rüzgar erozyonunu doğal ortamında anlatmak için önemli bir mekan elde etmiş olacağız." Çarkacı, evlerin yurt içi ve yurt dışından birçok ziyaretçinin ilgisini çektiğini, öğrencilerin gruplar halinde buraya gelerek incelemelerde
bulunduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erozyon evleri turizme kazandırılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN