İçkale'den medrese çıktı

'de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından birinci derece SİT alanı ilan edilen Cizre Kalesi'nde yıkım ve restorasyon çalışmaları sürerken, iç kalede bir medresenin olduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 12.9.2013 10:08
Şırnak'ın ilçesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından birinci derece SİT alanı ilan edilen Cizre Kalesi'nde yıkım ve restorasyon çalışmaları sürerken, iç kalede Seffiye Medresesi olduğu bilinen bir medresenin olduğu ortaya çıktı. Hudut Tabur Komutanlığı tarafından 4 yıl önce boşaltılan Cizre Kalesi'nde, Cizre Kaymakamlığı tarafından başlatılan yıkım işlemlerinin ardından İçkale bölümündeki tarihi yerler bir bir restore ediliyor. Geniş bir alana sahip olan Cizre Kalesi'nde yapılan araştırma ve arkeolojik çalışmalar sonucu, Emir Seyfettin Bin İzzeddin Bey tarafından inşa edilen Seffiye Medresesi'nin izlerine rastlandı. Yıllarca askerlerin kaldığı alandaki Seffiye Medresesi'nde sadece medreseye ait mihrap bulunuyor. Alandaki restorasyon çalışması ise parça parça yapılıyor. Seffiye Medresesi'nin yaklaşık olarak 60 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde olduğunu tahmin ediliyor.

Restorasyon çalışmalarından sonra ortaya çıkan Seffiye Medresesi'ni ziyaret eden Kaymakam Şenol Koca, Cihan'a yaptığı açıklamada, "Şu anda içinde bulunduğumuz alan Seffiye Medresesi alanıdır. Bu alanla ilgili Mardin Müzemiz kazı çalışmalarına devam ediyor ve belli bir aşamaya geldi. Çalışmalarımız bittiğinde medrese aslına uygun bir şekilde hizmete açılacak." dedi.

Seffiye Medresesi'nin yapımı hakkında kesin bir tarih bilinmezken, M.Ö 4 bin yıllarında Guti İmparatorluğu tarafından Cizre surları ve Cizre Kalesi yapıldıktan sonra kale üzerinde Emir Seyfettin İbn İzzettin Bey tarafından Seffiye Medresesi yapıldığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cizre İçkale'den medrese çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN