Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ürdün'de Luteryen kilisesi açıldı

Ürdün'de, Hristiyanlar tarafından Hz. İsa'nın vaftiz edildiğine inanılan nehrin yakınındaki Ürdün Vadisi'nde, bir Luteryen kilisesi açıldı.

Giriş Tarihi: 7.1.2014 10:13
Ürdün'de, Hristiyanlar tarafından Hz. İsa'nın vaftiz edildiğine inanılan nehrin yakınındaki Ürdün Vadisi'nde, bir Luteryen kilisesi açıldı.

"Bethany Kilisesi" adı verilen mabedin açılışına, Müslüman ve Hristiyan din adamlarının yanı sıra Ürdün Kralı Abdulah'ı temsilen Prens Raad bin Zeyd ve Çalışma ve Turizm Bakanı Nidal el-Katami de katıldı.

Dünya Luteryen Kiliseler Federasyonu üyesi ve Kilise Piskoposu Munib Younan, açılışta yaptığı konuşmada, "Bugün açtığımız kilise, bir Luteryen kilisesidir. Tüm Hristiyanları ziyaret ederek hac yapmaya çağırdığımız ekümenik bir kilisedir" dedi.

Younan, Hz. İsa'nın vaftiz edildiğine inanılan bu mekanın, Kudüs ve Beytüllahim'den sonra Hristiyanların üçüncü "hac merkezi" olması gerektiğini dile getirdi.

Ürdün Çalışma ve Turizm Bakanı Katamin de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ürdün'ün çeşitli dinlerce önemli kabul edilen birçok kutsal mekana ev sahipliği yaptığını belirterek, "Ülkede, dünyanın her tarafından Hristiyan hacıların ziyaret ettiği, haccettiği yerler var. Ürdün, bu dini mekanları muhafaza etmeye özen gösteriyor" diye konuştu.

Katamin, hangi dinden olursa olsun bölgeyi ziyaret edenlere en iyi hizmeti sunmaya gayret göstereceklerini de sözlerine ekledi.

Alman Keşiş Martin Luther'in öğretini esas alan Luteryenizmin (Luthercilik) müntesipleri, daha çok Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkelerinde bulunuyor. Ekümenik ilişkilere ve Hristiyan birliğine verdikleri destekten ötürü Protestan, Anglikan, Katolik ve Ortodoks kiliseleri ile de diyalog içindedir. Kendi içlerinde bağımsız olan Luteryen kiliselerinin tamamına yakını merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Dünya Luteryen Kiliseler Federasyonu ve Dünya Kiliseler Konseyi'ne üyedir.

Ürdün'de ilk kez bir Luteryen kilisesi açılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ürdün'de Luteryen kilisesi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN