Sağlıklı tatilin şifresini çözdük

Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Dr. Ramazan Gözüküçük, sağlıklı bir tatil geçirmek için bavulunuzda bulunması gerekenleri ve sağlığı korumak için dikkat edilecek ipuçlarını anlattı

Giriş Tarihi: 6.8.2014
Sinek ve böcek sokmaları
Kaşıntı ve deride iltihaba neden olan sinek ve böcek sokmalarından korunmak için özellikle akşamları uzun kollu, pamuklu giysiler tercih edin. Hekiminizin önerdiği alerji önleyici ilaç ve losyonları bavulunuzda bulundurmayı unutmayın.

Kulak enfeksiyonları
Kulağınızda hassasiyet varsa tatile gitmeden önce hekiminize muayene olun. Gireceğiniz havuzun temizliğinden emin olun. Mümkünse havuz yerine denize girmeyi tercih edin. Havuza ya da denize girmeden önce bone ve kulak tıkacı kullanın. Uzun süre su altında kaldığınızda kulağınızda ağrı ve dolgunluk hissi oluşuyorsa kulağınızı kurulayarak bir süre suya girmeyin. Başınızı çok uzun süre su altında tutmayın.

İdrar YOLU enfeksiyonları
Özellikle kız çocuklarında daha fazla görülen idrar yolları enfeksiyonlarından korunmak için çocuğunuzu ıslak mayo ile gezdirmeyin, temizliğinden emin olmadığınız sulara sokmayın ve bu suların çevresinde oynamasına izin vermeyin.

Güneş çarpması
Güneşin altında uzun süre kalır ve vücudunuzun kaybettiği sıvıyı yerine koymazsanız güneş çarpması yaşayabilirsiniz. Ateş, halsizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren güneş çarpması kaybettiğiniz suyun oranına bağlı olarak çok ciddi sonuçlara da yol açabilir. Bu nedenle güneş çarpmalarından korunmak için bol bol su, ayran, meyve suyu gibi sıvıları tüketin. Mümkün olduğunca güneşin altında kalmayın. Çocuklarınızı öğlen güneşine çıkarmayın.

Bunlara dikkat!
Gitmeden önce tatilinizi geçireceğiniz yerin hava koşullarını öğrenin. Akşamları muhtemelen daha serin olacağı için yazlık kıyafetlerinizin yanı sıra uzun kollu kıyafetler ya da bir ceket almayı unutmayın.
Diyabet, tansiyon ya da kalp gibi kronik hastalıklarınız varsa tatile gitmeden önce mutlaka hekiminize danışarak ilaçlarınızı ve dozlarını gözden geçirin.
Tatile giderken yanınızda güneşten korunmak için şapka, gözlük ve güneş kremi bulundurmaya dikkat edin.
Beslenme düzeniniz kronik hastalıklarınızın seyrini etkileyeceği için gideceğiniz yerde sizin sağlıklı beslenmenize uygun yemekler olup olmadığını önceden mutlaka öğrenin.
Mümkün olduğunca rahat edebileceğiniz ayakkabılar seçmeye dikkat edin. Diyabet hastasıysanız parmak arası terlik giymeyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıklı tatilin şifresini çözdük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN