Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Don Kişot'un memleketi: Toledo

Orta Çağ'dan kalma mimarisini günümüze kadar korumuş olan Toledo, İspanya'da en çok ziyaret edilen turistik yerler arasında. Her yıl milyonlarca turist tarafından gezilen şehirde sık sık Don Kişot heykellerine rastlıyorsunuz

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Don Kişot'un memleketi: Toledo
Madrid'e 70 kilometre uzaklıkta bulunan Toledo, üç yanı Tajo Nehri ile çevrili bir tepe üzerine kurulu bir ada görünümünde. İsa'dan önce Yahudiler tarafından kurulan şehir, uzun süre Ostorogotlar, Vizigotlar ve Arapların egemenliğinde kalmış. Üç dinin birlikte yaşadığı yer olarak da biliniyor; Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler... Sokaklarını gezerken bu üç toplumun kültürlerinden izlere rastlıyorsunuz. Toledo oldukça yüksek bir bölgede olduğundan yürüyen merdivenleri kullanarak şehre giriş yapılıyor. Zocodover Meydanı karşılıyor ziyaretçileri. Kentin ana meydanı olarak bilinen Zocodover'de kafeler, mağazalar ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunuyor. Meydan, Toledo'nun en hareketli bölgesi. Eskiden boğa güreşlerinin yapıldığı yer olarak kullanılan meydan, şimdilerde turistlerin Toledo'yu gezmek için kullandıkları trenin başlangıç noktası olarak biliniyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

ESKİ BAŞKENT

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Toledo, İspanya'nın Madrid'den önceki eski başkenti. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor, "Doğu kültürünü Avrupa'ya tanıtan şehir" olarak da biliniyor. Madrid'e gitmişken Toledo şehrini mutlaka gezilmesi gereken yerler sıralamasına almalısınız. Sessiz, sakin bir kent olan Toledo'nun dar ve karmaşık sokaklarında çan sesleri eşliğinde tarihi binaları keşfederek yürürken kendinizi bir Orta Çağ şehrinde hissediyor, eski zamana yolculuk yapıyorsunuz. Şehirde en dikkati çeken yapılardan birisi de Toledo Katedrali. İspanya'nın üçüncü büyük katedrali olan yapı en çok ziyaret edilen yerler arasında. Giriş ücretinin 8 Euro olduğu katedralin içi de dışı kadar güzel. İnşaatı 1226 yılında Kastilya ve Leon Kralı III. Fernando tarafından başlatılmış ve 1493'te Katolikler tarafından tamamlanmış. Katedralin içinde El Greco, Francisco Goya ve Tiziano gibi ressamların eserleri bulunuyor. Ayrıca Arapça'dan Latinceye çevrilen birçok eser de var. San Martin köprüsü ise muhteşem görüntüsü ile Toledo'ya ayrı bir güzellik katıyor. Köprü manzara fotoğrafı çekmek isteyenler için ideal bir nokta. Toledo, İspanyol yazar Cervantes'in kahramanı Don Kişot'un da memleketi. Kahramanın maceraları bu şehrin sokaklarda geçiyor. Don Kişot heykellerine de sık sık rastlıyorsunuz. Kılıç ve çelik işçiliğinde de gelişmiş olan şehirde çok sayıda kılıç ve bıçak satan dükkanlar bulunuyor. Toledo'ya gitmişken mazapan (marzipan) adını verdikleri geleneksel tatlıları badem ezmesini mutlaka tadın. Her köşe başında bu tatlıyı satan küçük, şirin dükkanlar bulunuyor.

HIZLI TRENLE GİDEBİLİRSİNİZ
Madrid'deki Atocha tren istasyonundan kalkan hızlı trenlerle yarım saat gibi kısa bir sürede Toledo'ya ulaşabilirsiniz. Şehirde ise turistik tur otobüsleriyle kentin tepe noktasına çıkıp burada Alcazar Sarayı ve Toledo Katedrali'nin muhteşem görüntüsünü fotoğraflamanın keyfine varıyorsunuz.

KILIÇLARIYLA ÜNLÜ
Toledo'da çok sayıda hediyelik eşya satan dükkan bulunuyor. Sevdiklerinize magnet, kupa, el işi takılar ve flamenko ayakkabıları alabilirsiniz. Kılıçlarıyla ünlü bu şehirden hatıra olarak kılıç da almak mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Don Kişot'un memleketi: Toledo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN