Tüylü dostlarla seyahat

Giriş Tarihi: 10.5.2015
Tüylü dostlarla seyahat
Öncelikle yol arkadaşınızı seyahat öncesi veterinerinize götürüp sağlık kontrolünden geçirin. Eksik olan aşıları, özellikle de parazit tedavileri varsa yaptırın. Seyahatiniz esnasında zamanı gelen parazit uygulamaları için bu preparatları yanınıza alın. Tatile gideceğiniz yeri veterinerinizle paylaşın. O size gittiğiniz yer ile ilgili dikkat etmeniz gereken durumları, olası riskleri ve acil durumda yapmanız gerekenleri anlatacak, varsa endemik hastalıklar hakkında bilgi verecektir. Almanız gereken diğer önlemleri de şöyle sıralayabiliriz:
Dostunuzun kullandığı mamayı, ilaç ve vitaminleri yedekli bir şekilde yanınıza alın. Hatta yolda karşılaşacağınız başka tüylü arkadaşlar için de yanınıza mama alın. Seyyar mama ve su kapları, seyahat çantası, kediler için kum ve kum kapları olmazsa olmazlar. Oyuncaklarını almayı da unutmayın.

ALIŞTIRMA TURLARI

Kendi aracınızla yolculuk edecekseniz, gideceğiniz güzergahı önceden belirleyin. Yol üstünde hayvan kabul eden konaklama tesislerini önceden tespit edin. Dostunuza muhakkak üzerinde telefonunuz bulunan bir isimlik yaptırın ve tasmasına iliştirin. Mikroçip taktırıp veterinerinizin adınıza veri bankasına kaydettirmesini de sağlayabilirsiniz. Yabancı bir ortamda minik dostunuz panik yapar ve kaçarsa bu önlemler size ulaşmasını sağlayacak küçük ama önemli tedbirlerdir.
Dostunuz araba ile yolculuk ederken sorun yaşıyorsa seyahatten önce alıştırma turları atmanız işinizi kolaylaştırabilir. En azından neyle karşılaşacağınızı önceden kestirip önlem alabilirsiniz.
Yola çıkmadan önce tüylü dostunuza yemek vermeyin veya çok az yemek verin. Onun yolculuk anında verdiği tepkiye göre tercih yapabilirsiniz. Eğer kusuyorsa yemek vermemeniz daha doğru olur. Her yolculukta kusma sorunu yaşıyorsanız mide bulantısı için veterinerinizden yardım alın.

SIK SIK MOLA VERİN

Kediler yolculuk sırasında genellikle miyavlar ve aşırı korku duyar. Bu gibi durumlarda veterinerinize danışarak seyahat öncesi sedatif ürünler yani hayvanlara uygun sakinleştiriciler kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın sedatifler her kedide aynı etkiyi göstermeyebilir. Bazı durumlarda evcil hayvanınızın daha çok paniklemesine ve korkmasına da sebep olabilir. Daha da fenası bu korku daha sonraki dönemler için de kalıcı olabilir. Bunu yaşamadan bilemezsiniz. Kedinizi onun sizi görebileceği şekilde, taşıma kutusunda, emniyet kemeri takılmış vaziyette, ön koltuğa koyup sürekli onunla konuşarak sakin tutabilirsiniz.
Köpeğiniz için taşıma kafesi kullanmıyorsanız, muhakkak emniyet kemerini takın. Mümkünse sık sık mola verin ve dostunuzun dışarıda gezmesini veya hava almasını sağlayın.
Kedi ya da köpeğinizi araç içinde serbest bırakmayın. Bu olası bir kazaya sebep olabilir veya kaza esnasında daha kötü yaralanmasına sebep olabilir. Yola çıkmadan önce dostunuzu olası kazalara karşı sigortalatmayı unutmayın.
Uçak seyahatlerinde, ilgili havayollarının taşımacılık kurallarını önceden öğrenin. Her havayolu küçük farklılıklar gösteriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüylü dostlarla seyahat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN