Azteklerin, kaktüsün ve acının diyarı

Azteklerin diyarı, acının, kaktüsün ve asi ressam Frida Kahlo'nun memleketi... Eğer Meksika'ya ilişkin fikirleriniz Amerikan sinemasında gördüklerinizle sınırlıysa bildiğiniz her şeyi unutun zira karşınızda tarihiyle, kültürüyle bambaşka bir ülke var

Giriş Tarihi: 28.8.2015
Azteklerin, kaktüsün ve acının diyarı
Meksika seyahati için hazırlanırken daha önce olmadığım kadar merak içindeydim. Ülke hakkında çok fazla fikir sahibi değildim. Meksika'ya dair bildiklerim Amerika'ya kaçmaya çalışan Meksikalılar ya da Meksika sınırını geçmeye çalışan Amerikalı suçlularla ilgili filmlerle kısıtlıydı. Bir ülkeyi tanımak için tabii ki sinema filmi özellikle de Amerikan filmlerine güvenilmeyeceğini bilirim. Şaka bir yana... Yaklaşık 15 saatlik uzun bir yolculuk sonrasında Mexico City'ye ayak bastığım andan itibaren her haliyle farklı bir ülkede olduğumu anladım. Tarihi, doğası, kültürü ile bugüne kadar gördüğüm en ilginç ülkelerden birisindeydim. Tekila, jalapeno biberi, acı, kaktüs ve uyuşturucu kartellerinin akla geldiği Meksika'da Aztekler, piramitler, ünlü ressamlar Diego Rivera ile Frida Kahlo ve Rus devriminin liderlerinden Lev Troçki'nin sürgündeki izlerini sürdüm.

MEDENİYETİN BAŞKENTİ

Meksika'nın başkenti ve dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Mexico City, 1325 yılında Tenochtitlan harabeleri üzerine kurulmuş. Aztek medeniyetine başkentlik yapan şehir, birbirleriyle bağlantılı beş gölden biri ve en büyüğü olan Texaco Gölü üzerinde bulunuyor. Şehrin altında su olduğunu bazı binalardaki kayma ve çökmelerden anlamak mümkün. Özellikle Zocalo Meydanı'nda bulunan Amerika kıtasının en büyük katedrali Metropolitan'ın belirli bölümlerinde oluşan çökme çıplak gözle bile görülebiliyor.

DİEGO'NUN DUVAR RESİMLERİ

Dünyanın en büyük meydanlarından Zocalo'da bulunun Başkanlık Sarayı, İspanya adına Meksika'yı fetheden denizci Cortez tarafından 1529 yılında eski sarayın üzerine inşa edilmiş. Güvenlik kontrolünden geçerek ziyaret edilebilen sarayın en ilginç yanı, ünlü ressam Diego Rivera tarafından yapılan duvar resimleri... Sarayın duvarlarında David Alazo, Jose Clemente gibi ressamların da resimleri bulunuyor. Diego, İspanyolların Meksika'ya gelişi gibi Meksika tarihinin tüm ayrıntılarını resmetmiş.

TROÇKİ'NİN EVİ

Mexico City'deki ilginç müzelerden biri de Rus devrimi liderlerinden, Kızıl Ordu'nun kurucusu Lev Troçki'nin evi. Stalin tarafından sürgüne gönderilen ve dört yıl kadar İstanbul'da Büyükada'da yaşayan Troçki'nin son durağı ise Mexico City olmuş. Bugün müze olan evde Troçki'ye yapılan silahlı saldırıların izlerini görmek mümkün. Duvar örülerek kapatılmış kapılar, gözetleme kuleleri suikast korkusu içindeki Troçki'nin ruh halini müzeyi ziyaret edenlere de yaşatıyor.

MEKSİKA'YA GİTMEDEN ÖNCE

* ABD, Kanada veya Schengen vizesi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Meksika'yı vize almadan ziyaret edebiliyor.
* Başkent Mexico City'nin içinde yer aldığı bölgede, yarı-tropik bir iklim etkili. Hemen hemen her mevsimde bahar havası hakim. Bu nedenle Mexico City, yılın her dönemi ziyaret edilebilecek bir şehir. Ama en güzel zaman olarak ocak-mayıs dönemi tavsiye ediliyor.
* Türkiye'den Mexico City'ye direkt uçuş bulunmuyor. THY'nin direkt uçtuğu herhangi bir ABD şehrinden aktarmalı Mexico City'ye gidilebilir. Uçuş süresi aktarmalı olarak yaklaşık 15 saati buluyor.
* Mexico City şehir merkezi oldukça güvenli. Şehir dışındaki bölgelerde ise dikkatli olmanızda fayda var.
* Meksika'nın resmi dili İspanyolca. Yabancı dil bilenlerin sayısı oldukça az. Bu yüzden turistik yerler dışında iletişim konusunda büyük zorluk yaşanıyor.
* Meksika mutfağı tam bize göre. Bol acı ve baharatlı soslarla hazırlanmış yemekler damak zevkine uygun. Mexico City'deki restoranların çoğu et ağırlıklı.

DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK PİRAMİDİ

Mexico City'ye 50 kilometre mesafedeki Teotihuacan Piramitleri görülmeye değer. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan piramitler M.Ö. 100'lü yıllarda inşa edilmiş. Dünyanın üçüncü büyük piramidi olan Güneş Tapınağı ile Ay Tapınağı'na tırmanmak mümkün. İki tapınak arasındaki tanrılara kurban edilecek insanların yürüdüğü Ölüm Yolu bugün bile insanı dehşete düşürüyor.

FRİDA'NIN HAYATI

Meksikalı ünlü ressam Frida Kahlo'nun doğduğu, yaşadığı ve öldüğü ev Casa Azul (Mavi Ev) bugün turistlerin gözdesi olan bir müze. Kahlo, resimleri yanı sıra inişli çıkışlı oldukça trajik yaşamı ve politik görüşleri ile de tanınıyor. Müzede Frida'nın yaşamının izlerini sürmek mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azteklerin, kaktüsün ve acının diyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN