Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğadaki tüm canlılarla eşit büyüklükte ve önemdeyiz

Süha Derbent, bir vahşi yaşam fotoğrafçısı. Aynı zamanda farklı kültürlere, vahşi yaşam alanlarına turlar düzenleyen Sedventure'ın danışmanı olan Derbent, "Herkes hayatta en az bir kez doğayı görmeli, hissetmeli ve deneyimlemeli" diyor

Giriş Tarihi: 6.12.2015
Doğadaki tüm canlılarla eşit büyüklükte ve önemdeyiz
Bugüne kadar 70'ten fazla ülkeye seyahat eden vahşi doğa fotoğrafçısı Süha Derbent'le vahşi doğayı ve safari turlarını konuştuk. Derbent son seyahatlerinden birini gerçekleştirdiği Ruanda ile ilgili de ilginç bilgiler verdi.

- Vahşi doğa fotoğrafçılığına merakınız nasıl başladı? Bu alanda ilerlemeye nasıl karar verdiniz?
- Doğaya ve hayvanlara olan ilgimin yanı sıra istemediğim şeyleri yapmamaya olan kararlılığım sayesinde bu alanı seçerek, uzmanlaşma kararı aldım. Bu kararla birlikte aslında fotoğraf çekmek için seyahat etmek yerine orada olabilmek için fotoğraf çekmeye başlamış oldum ki fotoğraf benim için bir ulaşım aracına dönüştü.

- Vahşi doğa bugüne kadar size ne öğretti?
- Bildiğim hemen her şeyi diyebilirim; çünkü gerçek öğretinin orada olduğuna inandığım andan itibaren şehir hayatında öğrendiklerimi yok saymaya ve orada öğrendiklerimi kabul etmeye başladım. Güç, yönetim becerisi, hız ve performansın doğru zamanlama ile kullanımı, risk yönetimi, işbirliği, gerekirse etik kurallar çerçevesinde işbirliği, bilgi yönetimi, süreç yönetimi, sabır, sabırlı olmanın sınırlarının nasıl zorlanabileceği, hayal kırıklığı ile baş edebilme ve doğanın karşısında ne kadar küçük ve önemsiz olduğum gibi burada saymakla bitiremeyeceğim birçok şeyi doğada vahşi hayvanlardan öğrendim.

- Vahşi doğada zaman geçirdikten sonra modern hayata döndüğünüzde ne hissediyorsunuz?
- İki kelime ile özetleyebilirim aslında. "Dönme isteği". İnsanın yaşadığı doğayı bozduğu ve bozarak bir şey gerçekleştirdiğini sandığı şehir hayatına yabancılaşmam gün geçtikçe artıyor. Şehirle ilişkimi minimize ederek yaşamaya çabalıyorum. Mümkünse havalimanından eve ve evden havalimanına şeklinde...

- "Herkes hayatında en az bir kez vahşi do��a deneyimi yaşamalı çünkü......" cümlesinde noktalı yeri nasıl doldurursunuz?
- Kendini tanımalı, ne kadar küçük ve önemsiz olduğunu anlamalı. Detaylandırmak gerekirse bizim doğadaki tüm diğer canlılarla eşit büyüklük ve önemde olduğumuzun farkındalığına ulaşmak için herkes bir kez, hatta en az bir kez doğayı görmek, hissetmek ve deneyimlemek için katılmalı...

YENİLİKÇİ, ALGILARI AÇIK

- Siz aynı zamanda Sedventure'ın danışmanlığını yapıyorsunuz. Artık seyahat tutkunları farklı deneyimlerin peşinde. Sedventure bunu karşılamada doğru adres gibi görünüyor. Sizin bu konudaki düşünceniz nedir?
- Dünyada 1900'lü yılların başından itibaren ekoturizm adı altında başlayan bu değişim bizim ülkemize de yeni yansıyor. İnsanlar klasik tatil anlayışının yerine alternatif tatil biçimlerine ilgi gösteriyorlar. Sedventure ile yaşanan deneyimi bir tatil diye nitelendirmek mümkün değil. Kendini tanıma, kendine yeni bir şeyler katma, doğayı anlama, hayvanları izleyip empati kurma ve kendini yaşadığı dünyada yeniden konumlandırma gibi süreçlere girişin küçük, kısa bir ön sözü diyebiliriz.

- Bugüne kadar gerçekleştirdiğiniz seyahatler ışığında Sedventure'la seyahate çıkanların profilini nasıl tarif edersiniz?
- Yeniliklere ve farklı algılara açık, alternatif seyahatleri önemseyen, doğa ve hayvanlardan öğrenebileceği şeyler olduğunun farkındalığına ulaşmış, kendini geliştirmek ve yenilemek isteyen birçok farklı meslek grubundan insanlar diye özetleyebilirim. Ve tabii ki bilinçli tercih yapıyorlar. Tüm güvenlik koşullarının oluşturulduğu, en küçük aksilikle karşılaşmayacakları, her şeyin onların kişisel tercihleri doğrultusunda önceden ve kusursuz biçimde oluşturulmasını bekleyen bir kitleden söz ediyorum. Aslında tam olarak her şeyi seyahate gelen misafirimize göre kişiselleştirmemiz ve bunu yaparken en küçük detayları bile buna dahil etmemizle biz de bu anlayışı destekliyoruz.

GÜVENLİK ÖNEMLİ

- Safari turları son dönemde Türkiyeli turistlerin daha fazla ilgisini çekmeye başladı. Bu ilginin artmasının sizce nedenleri nedir?
- Buna benim ve Sedventure'nin katkısı dışında az önce söz ettiğim gelişmiş toplumlarda yaygınlaşan anlayışın etkisi de büyük. Türkiye'de organize edilen turların kalitesi, güvenlik koşulları, seçilen kampların lokasyonu, katılımcıların beklentilerinin gözetilmesi açısından henüz Batılı rakiplerle aynı seviyede değil, ama zamanla tüketicide oluşacak bilinç bunu da yönlendirecektir. Sedventure olarak bizim sunduğumuz hizmet tamamen bu seviyede ve yeni bir anlayışla organize ediliyor.

- Safari turuna çıkmayı planlayanlara nelere dikkat etmelerini tavsiye edersiniz?
- Beklentilerini net olarak oluşturmalı ve ifade etmeliler. Doğru sezonda, doğru rehber ile doğru yere gitmeleri gerek. Risklerin minimize edildiğini bilmeliler. Güvenlik koşullarından ödün verilmeyeceğinden emin olmalılar. Seçilen kampın lokasyonu doğru olmalı ve yemeklerin kalitesi araştırılmalı. Safari öncesi kendilerine özel olarak bilgi verilmeli ve bu özel görüşmede akıllarındaki tüm soruları sorabilmeli ve yanıt alabilmeliler. Gittikleri yerden özel beklentileri varsa onları mutlaka iletmeliler.

- Sedventure kapsamında yaptığınız turlar sırasında unutulmaz olaylar yaşamışsınızdır. İlk aklınıza gelen anınızı bizimle paylaşır mısınız?
- Benim için en ilginç olanlarından birini Ruanda'da yaşadım. Oldukça yaşlı bir Amerikalı çiftin hikayesi bu. Kadının uzun zaman önce bir akciğeri alınmış ve bir yıl önce de kanser olduğunu öğrenmiş. Ölmeden önce bu masum canlıları ziyaret etmek ve dağ gorillerini görmek istemiş. Yavaş yavaş yürüyerek yanlarına geldiğinde yüzünde gördüğüm mutluluk ve gözyaşlarını tutamadan onları izlemesi beni çok etkilemişti.

HAYAL ETTİĞİNİZ KAREYİ ÇEKEBİLİRSİNİZ

- Bu seyahate çıkanlar aynı zamanda bir fotoğrafçıyla zaman geçirmenin de avantajını yaşıyor değil mi? Onlara fotoğraf konusunda bir anlamda eğitim de veriyorsunuz...
- Fotoğrafik hedefleri olanlar için sunduğumuz hizmetleri zaten dünyada veren bir başka firma bulunmuyor. Seyahat öncesi hedeflerin belirlendiği yüz yüze görüşmelerden, ekipman konusunda verilen danışmanlığın yanı sıra 600mm'ye varan Sigma tele objektiflerin sağlanmasına ve dönüşte sergisinin organizasyonuna kadar her şeyi biz yapıyoruz. Ayrıca seyahat sırasında önünde fotoğraflamayı hayal ettiği konu, boynunda ideal ekipman ve her takıldığında soru sorabileceği kişi yanında olmuş oluyor. Eğitimini yetersiz buluyorsa seyahat öncesi ücretsiz fotoğraf kursu imkanı da sağlıyoruz. Çekmek istediği türlerin davranışları hakkında benden sürekli ön bilgi alabiliyor. Hayvanların ne yapacağını önceden söyleyerek kusursuz karelere ulaşabilmesi için yanında sürekli destek verdiğim gibi kamptaki boş zamanlarımızda da çektiği fotoğrafların değerlendirmesini yapıyor, eksikleri tespit edip onları çekmeye yönelik plan yapıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğadaki tüm canlılarla eşit büyüklükte ve önemdeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN