Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatilde doğaya

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Tatilde doğaya

Hatay'daki İncirli Köyü'nden Ankara'daki Eymir Gölü'ne sömestr tatilinin kalan günlerinde gezebileceğiniz birbirinden güzel 10 koruma alanı

Çağrı Göcek

İncirli Köyü, Kırıkhan, Hatay
1" Yolunuz Hatay'a düşerse, Kırıkhan İlçesi'nin İncirli Köyü'ne gitmenizi tavsiye ederim. Köye bağlı Perişan Mahallesi'ne yaklaşık 20 dakikalık yürüme mesafesindeki gözlem istasyonunda, sessizliğin ortasında bir saat geçirin. 2008'e kadar Türkiye'de varlığı bilinmeyen ve sadece bu bölgede yayılış gösteren Hatay dağ ceylanını görme şansını elde edebilirsiniz. Bu ceylan türü Türkiye'deki iki ceylan türünden biri. Hatay'dan ayrılmadan, kurutulan Amik Gölü'nün kalıntısı Gölbaşı gölünü ziyaret ederek güzel manzarasında kendinizi dinleyebilirsiniz."

Nilüfer Araç

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, Kırklareli.
"İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı'na her fırsatta, her mevsimde gitmeliyiz diye düşünüyorum. Çocuklara Erikli Gölü'nde kuğuları izlemek, kayınlarla ritim tutan ağaçkakanları dinlemek, dişbudakların arasından fırlayan yaban kedisini gözlemlemekten daha güzel bir karne hediyesi olabilir mi?"

Eren Atak

Eymir Gölü, Ankara.

"Gölü çevreleyen yol hem yürüyüş hem bisiklet için ideal. Bisikletiniz yoksa kiralayabilirsiniz. Sakarmeke, bahri, ördek ve martı türleri görmek mümkün. Eymir Gölü'nde kışın en güzel tarafı, gün batımına doğru gölün üzerinde uçan sığırcık sürülerini izlemek. Şanslıysanız atmacaların sığırcık avına da denk gelebilirsiniz. Bunun için sabah erken saatlerde göle gitmek ve sığırcık sürülerini takip etmek gerek."

Ayşe Oruç
Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kuşadası, Aydın.
"2013 yılında Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nda yunus gözlemimize kızım da katıldı. Yabani meyve ağaçlarından düşen meyveleri yiyen yaban domuzlarını gördüğümüzde heyecanlanmıştık. Yunuslar, farklı yaban hayvanları ve inanılmaz bir bitki zenginliğine sahip bu korunan alanı çocukların tanıyabilmesini çok isterim. Yürüyüş yolları çocuklar için uygun."

Lider Sinav

Gülhane Parkı, İstanbul.
"İlk kez Topkapı Sarayı'nın bahçesinde iki papağan gördüğümü ve yanılıp yanılmadığımı sorguladığımı hatırlıyorum. Evet İstanbul'da egzotik kökenli yeşil papağan ile İskender papağanını yaban hayatta görmek mümkün! Siz de bu fırsatı değerlendirip Gülhane Parkı'nda kuş gözlemi yapabilir, şehirde görebileceğiniz kuşlar arasına yenilerini ekleyebilirsiniz. Çınarların kovuklarındaki papağanları gözlemlerken ağaçların üstündeki onlarca gri balıkçıl yuvasını da gözden kaçırmayın."

Ahmet Emre Kütükçü

Kızılırmak Deltası, Samsun.
"Kızılırmak Deltası Karadeniz'in en önemli, Türkiye'nin ise önemli sulak alanlarından biridir. Delta dört mevsim boyunca birçok su kuşunu barındırır. Yarıyıl tatilinde giderseniz bozkaz, kuğu, sakarca, poyraz kuşu, altıngöz, Macar ördeği gibi su kuşları ile çakal, su samuru ve yaban kedisi gibi memeli hayvanlara rastlayabilirsiniz. Gözlem sırasında görebileceğiniz, deltayı kullanan yılkı atları ve mandalar da gezinizi zenginleştirecek. Alana sabah erken saatlerde gitmenizi öneririm."

Eray Çağlayan

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, Ankara.
"Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı üreyen kara akbaba kolonisiyle ünlüdür. Türkiye'de yaşayan dört tür akbabadan üçünü burada rahatlıkla görebilirsiniz. Ülkemizde yaşayan en büyük ağaçkakan kara ağaçkakanın ve bozayı, vaşak, kurt gibi yırtıcıların da bulunduğu en eski milli parklarımızdandır. Hem ormanlık hem de yaban hayat açısından zengin bir yerdir. Günübirlik yürüyüşler için en ideal yerlerden biridir. Ben ilk defa kara ağaçkakanı burada gördüm. Yeteri kadar yüksek bir yere çıktığınızda kara akbabalar başınızın üzerinden uçan bir halı gibi süzülür ve kanatlarıyla havayı yararken çıkardıkları sesi duyabilirsiniz."

Nafiz Güder

Sülüklügöl, Mudurnu, Bolu.

"Sülüklügöl'e ilk gidişimiz, 1990'ların başlarında olmuştu. O zamandan bu yana, farklı mevsimlerde ve hava koşullarında ziyaret etmekten, zaman zaman da kamp yapmaktan huzur duyduğum bir yerdir. Mevsimden mevsime farklı ve çarpıcı görünümler sergileyen Sülüklügöl, ziyaretçileri özellikle sisli zamanlarda, kimileri suyun üstüne de uzanan bu fosilleşmiş ağaç gövdeleri ile, gerçek-dışı bir dünyaya götürür. İstanbul'dan veya Ankara'dan günübirlik gidip-dönmek mümkün olsa da, eğer olanağınız varsa gecelemenizi ve Sülüklügöl'ün benzersiz doğasının size sunduklarını içinize sindirmenizi tavsiye ederim. Hatta, Sülüklügöl ziyaretinizi, WWF'in belirlediği ve Sülüklügöl'ü de kapsayan Abant Dağları Önemli Bitki Alanı (ÖBA) içindeki diğer doğal alanları da dahil edecek şekilde genişletebilirsiniz."

Yaprak Arda

Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi, Antalya.

"Küçüklüğümden beri Kaş-Kekova'nın hayranıyım. Dört mevsim boyunca Kaş-Kekova, rengini mavinin çeşitli tonlarındaki denizinden, dokusunu rengarenk açan begonvil dolu sokaklarından ve ışığın ülkesi Likya'dan alır. Balıkçı ağları, güneşin altın ışıklarında mavinin tonlarına doğru batarken, taka sesleri kuşların cıvıltılarına karışır. Bu tatilde deniz kaplumbağalarını görmek, Likya orkidesini keşfetmek ve antik şehirleri gezmek isterseniz çocuklarınızla birlikte mutlaka Kaş- Kekova'ya gitmelisiniz."

Selin Devranoğlu

Gala Gölü Milli Parkı ve çevresi, Enez, Edirne.

"Çok eski bir yerleşim merkezi Enez, binlerce insana yaz tatili için, binlerce su kuşuna da kışlamaları için ev sahipliği yapıyor. Kışın kuşlara terk edilen çeltik tarlaları arasında ve Gala Gölü'nde flamingodan, kuğuya, pelikandan kara leyleğe, farklı kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz. Kuş kitabınızı ve dürbününüzü unutmayın!"


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatilde doğaya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN