Türkiye'nin en iyi haber sitesi

olayları e darbe vurdu

Giriş Tarihi: 4.2.2016 11:18
Terör olayları turizme darbe vurdu

ve bölgedeki olayları i bitme noktasına getirdi. Bu yılın ilk 6 ayı için hiçbir rezervasyon almadıklarını belirten Van Gölü Havzası Turizm Derneği Başkanı Abdullah Tunçdemir, "2014 ve 2015 yılı Van ve bölge turizmi için son derece olumlu geçti. Özelikle iç turizm de Van’ı 2 milyona yakın turist ziyaret etti.

Bu yıl bu rakamın yaşanan olaylar nedeniyle çok düşeceğini düşünüyoruz" dedi.Tunçdemir, bölgede son dönemde görülen olayların i bitme noktasına getirdiğini anlatırken, şöyle konuştu:

"2014 yılında 847 bin 375, 2015 yılında 912 bin 610 turistin ziyaret ettiği 'da bu yıl şimdiye kadar organizasyon kaydı yapılmadı. 3 bin 598 yatak kapasiteli Van'da çözüm süreciyle birlikte otellerde yüzde 100'lük doluluk oranı yaşanırken, şu anda oteller yüzde 10'luk kapasiteyle iflasın eşiğinde. "

Bu yılın ilk 6 aylık bölümü için henüz tek rezervasyon almadıklarını söyleyen Van Gölü Havzası Turizm Derneği Başkanı ve Ayanis Turizm Tur Operatörü Abdullah Tunçdemir, daha önceden yapılan birçok rezervasyonun da iptal edildiğini söyledi. Tunçdemir, şöyle konuştu:

"Bu yılın ilk altı ayını rezarvasyon almadan geçireceğimiz görülüyor. Yaz ve kış turizmi felç oldu. Sınır komşumuz İran'dan bile turist gelmiyor. Çünkü olaylar gittikçe tırmanıyor. Bu da bizi korkutuyor. Bölge ekonomimiz ciddi darbe alıyor. Bizim tek çıkışımız huzur ortamıdır. Bunu da sağlayacak barıştır."

"ÇÖZÜM SÜRECİNE DÖNÜLSÜN"

Doğu Aanadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, bir an önce çözüm sürecine dönülmesini istedi. Özgökçe, şunları söyledi:

"7 Haziran seçimleri sonrası başlayan olaylar bölge turizmini ciddi oranda azalttı. Son yaşanan çatışmalar ise turizmi bitirme noktasına getirdi. 2015 yılı içersinde otellerde kapasite tam doluydu. Şu anda yüzde 10 yada yüzde 5 oranında çalışıyoruz. Oteller iflas ediyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör olayları turizme darbe vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN