Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyük landırma çalışması

Bayburt'ta, ülkenin en büyük landırma çalışması 2 milyon 900 bin metrekarelik alanda gerçekleştiriliyor.

Giriş Tarihi: 10.6.2013 12:19
Türkiye'nin en büyük landırma çalışmasının, Bayburt'ta 46 kilometrelik yol güzergahında ve civarındaki dağlarda yapıldığı belirtildi.
Bayburt Valisi Hasan İpek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişte kentte ağaç ve ağaçlandırma ile ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu ifade ederek, bu soruna çözüm bulmak çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile kente daha önce gerçekleştirdiği ziyaret sırasında sorunu çözmek için izlenmesi gereken yol konusunda görüştüklerini anlatan İpek, "Kop Dağı'ndan başlayarak Bayburt'a kadar yani 46 kilometrelik alanda yol kenarlarının ve tüm dağların ağaçlandırılmasına karar verdik. Bu çalışma kapsamında 2 milyon 900 bin metrekarelik alanda ağaçlandırma yapılacak" dedi.
İpek, çalışmanın geçen yıldan itibaren devam ettiğini ancak çok geniş alanı kapsadığı için yıllar içinde tamamlanacağını vurgulayarak, "Çalışma, ülkemizin en büyük ağaçlandırma çalışmasıdır. Proje kapsamında geçen yıl 590 bin ağaç dikildi, bu yıl ise 650 bin ağaç dikmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

"BAYBURT'UN BÜTÜN DAĞLARINI AĞAÇLA DONATACAĞIZ"

Ağaçlandırma çalışması çerçevesinde 2013 yılı için ayrılan ödeneğin 2 milyon lira olduğunu dile getiren İpek, şöyle devam etti:
"Yaklaşık sekiz yıl sürmesi planlanan projenin tamamında 5 milyon 500 bin ağaç dikilecek. İnşallah sekiz yıl sonra bu çıplak dağların tamamı ve Kop Dağı ile Bayburt arasındaki dağlar ağaçlandırılmış olacak. Projenin bu yıla ait ihalesi 1 milyon lira olarak gerçekleşti. Böylece bu yıl dikmeyi planladığımız 650 bin ağaç rakamını daha da artırma fırsatımız olacak. Artan parayla yeni bir ihaleye daha çıkacağız."

İpek, ağaçlandırma çalışmasında öncelikle yöre iklimine uygun meyve ağaçlarını tercih ettiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:
"Örneğin köye yakın ve vadilere meyve, ceviz ve badem ağaçları dikilecek. Böylece projemiz ağaçlandırmanın yanı sıra köylülerimize de faydalı olacak. Ağaçları köylülerimize zimmetleyeceğiz. Ağaçların bakımı köylülerimize ait olacak ve bunun karşılığında cevizi, bademi, armudu toplayabilecekler. Diğer orman türü ağaçların bakımı ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı birimlerince gerçekleştirilecek."
İpek, ağaçlandırma çalışmasının erozyonu da önleyeceğine dikkati çekerek, proje kapsamında Bayburt'un bütün dağlarını ağaçla donatacaklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük ağaçlandırma çalışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN