Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Judo Alpagu Türkiye Şampiyonası ’ta Başladı

Giriş Tarihi: 18.5.2015 20:38 Güncelleme Tarihi: 19.5.2015 01:07
Judo Alpagu Türkiye Şampiyonası Yozgat’ta Başladı
Türkiye Alpagu Federasyonu tarafından düzenlenen Judo Alpagu Türkiye Şampiyonası ’ın Sorgun ilçesinde başladı.
Alpagu Federasyonu Başkanı Abdullah Canpulat, alpagu sporunun yeni bir spor olmadığını, Türklerin en eski sporlarından biri olduğunu söyledi. Federasyon olarak 2014 yılında kuruluşlarını tamamladıklarını ve ilk Türkiye Şampiyonası’nı Bursa’da düzenledikten sonra ikincisini Yozgat Sorgun’da düzenlediklerini belirten Canbulat, amaçlarının bu sporu bütün dünyaya tanıtmak olduğunu kaydetti. Kazım Karabekir Paşa tarafından güçlü, uyumlu, dinç ve akılcı olmaları için askerlerine öğrettiği alpagu sporunu yeniden yaygınlaştırmaya çalıştıklarının ifade eden Canbulat, “Beş bin yıl önce yaygın olan, özellikle dinç ve zeki olmaları için askerlere öğretilen bu sporu yeniden canlandırmak en büyük arzumuzdur. Alpagu ’yalnız asker’ anlamına gelmektedir ve adalet, liyakat, performans, akılcı, güçlü ve uyumlu kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır” dedi.
"ALPAGU ÖZ BE ÖZ TÜRK SPORUDUR"
Alpagu Federasyonu’nu geçen yıl kurduklarına ve hemen ardından 81 kentte temsilcilikler açıp, seminerler düzenleyerek tanıtım yaptıklarını belirten Canubulut, “Alpagu öz be öz Türk sporudur. Özellikle dinç, güçlü olmaları için askerlere öğretilen alpagu sporu diğer bazı sporlarda olduğu Kore tarafından isimleri değiştirilerek, ülkemize Doğu sporları olarak tanıtılmıştır. Biz de bu Doğu sporlarına karşılık, Türk sporlarımız neden olmasın dedik. Yıllarca müsabakalarda Kore bayrağına selam veriyoruz. Yıllardır Kore sporlarını yapıyoruz. Bundan böyle alpagu sporunu da yaygınlaştıracağız" diye konuştu.
Alpaguda kategorilerin tuğ olarak adlandırıldığının, 81 il temsilcisi, 82 hakem, 7 bölge başkanı ile çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Canbulat, Sorgun’daki şampiyonaya 30 hakem, 26 antrenör ve 250’nin üzerinde sporcunun katıldığını sözlerine ekledi.
İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Levent Tunçer de ilk kez bir Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yapmanın heyecanının yaşadıklarını dile getirerek şunları söyledi:
“Kars, Samsun, Ağrı, Gaziantep, Şanlıurfa, Bursa, Kastamonu, Kocaeli, Tekirdağ, Aydın, Çorum, Sivas, Batman, Karabük, Sakarya, Ankara, İstanbul ve Yozgat olmak üzere 23 ilin katılımıyla bu organizasyonu yaptık. İnşallah Alpagu sporunun dünyaya tanıtımını Sorgun’dan yapmış olacağız. Böylelikle de Sorgunumuz’un tanıtımını yapmış olacağız."
Şampiyonayı ziyaret eden Kaymakam Ali Arslantaş’ın yaptığı konuşmanın ardından toplu olarak yapılan alpagu yemini sonrası ile Juda Alpagu Türkiye Şampiyonası başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Judo Alpagu Türkiye Şampiyonası Yozgat’ta Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN