X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Memura çalışmadan emeklilik formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Memura çalışmadan emeklilik formülü

  • Giriş Tarihi: 17.12.2014
Memura çalışmadan emeklilik formülü
Memura çalışmadan emeklilik formülü

Belirli bir süre memurluk yapmış kişiler, dışarıdan ödeme yaparak devlet memuru şartlarıyla emekli olabilir. Ancak belli koşulları var

Ülkemizde sadece çalışanların değil, çalışmayanların da emekli olma imkanı var. İş hayatına hiç adım atmayanlara ve bir dönem çalışmayanlara emeklilik yolu isteğe bağlı sigorta ile açılıyor. İsteğe bağlı sigortalılık, memurlar için de uygulanabiliyor. Belirli bir süre memurluk yapmış kişiler, gerekli şartları sağlamaları halinde isteğe bağlı iştirakçi olarak kendi primlerini ödeyip Emekli Sandığı mensubu olarak emekli olabiliyor. İsteğe bağlı iştirakçi olmak için bazı şartlar var. En az 10 yıl bir fiil memur olarak çalışmış, görevinden kendi isteği ile ayrılmış olan, emekli olmayan, başka bir işte çalışmayan memurlar isteğe bağlı iştirakçi olarak prim ödeyebilir ve emekli olabiliyor. Primlerini dışarıdan kendisi ödeyerek, devlet memuru şartlarıyla emekli olmak isteyenlerin ödeyecekleri prim miktarı, memuriyetten ayrıldıkları zamanki kadrolarının karşılığı olan dereceye göre belirleniyorr.

ENGELLİYE ERKEN EMEKLİLİK - TIKLAYIN

6 AYDA BAŞVURMALI

İsteğe bağlı iştirakçi olacakların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için Genel Sağlık Sigortası primi de ödemeleri gerekiyor. Emeklilik imkanından yararlanmak için, memuriyetten ayrıldıktan sonra en geç 6 ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurma zorunluluğu var. Primler toplu veya aralıklı olarak 6 aydan uzun süre ödenmezse, iştirakçilik bitiyor.

HERKESİN MAAŞI ARTACAK - TIKLAYIN

ÇALIŞIRKEN BUNU YAPANA YÜKSEK EMEKLİLİK - TIKLAYIN

13 ADIMDA EMEKLİLİK - TIKLAYIN

HANGİ ÜLKE KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLUYOR - TIKLAYIN

kalan karakter 1000

fvz fvz

memurların yarısı zaten çalışmadan oturarak emekli oluyor. ortalama mesaileri 2 saat bile değil çoğu kurumda. o zaman tek yülseltme kriteri bizden mi değil mi? verimlilik önce kamudan başlamalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 17.12.2014 14:05
burhan burhan

Sinem hanımın dediklerine aynen katılıyorum. Yıllardır özel sektörde gece gündüz demeden köle gibi çalışan kesim için stajerlerin işe giriş tarihi sigorta başlangıç süresi kabul edilirse, adelet yerini bulacaktır. Şu anda en çok hakkı yenilen kesime yasa çıkarılsın. Eğitim ve sağlık sektöründe yıpranma ile ilgili tasarı görüşülüyor, Özel sektör hiç yıpranmıyor zaten, hepimiz masa başı çalışıp, akşama kadar muhabbet sohbet,. Asıl yıpranan kesim özel sektör. Lüften yasa tasarılarında değil artık yasaların çıkarılması gerekiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 17.12.2014 14:01
sinem kök sinem kök

staj yapmış,herkes sadece okurken genç yaşta hem okuyup hem çalışmış stajerlerin emekliliği ile ilgili çalışma başlatıldığını duyurdunuz aylar önce ama nerde, bununla ilgili ne bir detay, ne bir gelişme hiç çalışmamış insanların emekliliğinden bize ne esas bunu araştırın

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 17.12.2014 10:32
soruişareti soruişareti

"görevinden kendi isteği ile ayrılmış olan, emekli olmayan, başka bir işte çalışmayan memurlar isteğe bağlı iştirakçi olarak prim ödeyebilir "
Çalışmayan emekli olmayan parayı nereden bulup ta yatırıyor arkadaş

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 17.12.2014 09:58
YILMAZ AKGUN-40 YILMAZ AKGUN-40

YUCE YARATAN ALLAHIMIZDA CALISMAYANI SEVMEZ.DURUST CALISARAK EMEKLILIGI HAK EDENLER COK MUTLU VE GURURLU OLDUKLARINA EMINIM.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 17.12.2014 08:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.