Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO'da gündem katılımcı sayısı

EXPO 2016 Antalya'nın 8. Konsey toplantısına 100 ülkenin katılması hedefine rağmen şu ana kadar geleceğini bildiren ülke sayısının azlığı damga vurdu

Giriş Tarihi: 1.11.2014
EXPO'da gündem katılımcı sayısı
EXPO 2016 Antalya Konseyi'nin 8. toplantısı, Antalya Valisi Muammer Türker başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, EXPO 2016 ile ilgili devam eden proje ve yapım işleri hakkında konsey üyelerine bilgi verildi. Toplantıya, EXPO'ya katılacağını bildiren ülke sayısının azlığı konusu damga vurdu.

DEHŞETE KAPILDIM

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, katılacak ülkeler listesini görünce dehşete kapıldığını belirtti. Katılımcılar arasında hiçbir gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke olmadığını öne süren Çandır, "Biz EXPO yolculuğuna başladığımızda 100 ülke buraya gelecek diye bir hedef koyduk ancak görüyorum ki bu konuda biraz sınıfta kalmışız. Bence zamanın da darlığını gözeterek bir şekilde seferberlik ilan etmemiz gerekir" diye konuştu.

KONU GÜNDEMİMİZDE

Antalya Valisi Türker de bahse konunun gündemlerinde olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Bu konu bizim de endişe duyduğumuz bir konu ancak EXPO'ya katılacak ülkeler, genellikle son dakikaya doğru cevaplarını veriyorlar. '100 ülke katılacak' hedefini, biraz iddialı bir hedef olarak koymuşuz. En fazla katılımın olduğu EXPO'da 44 ülke temsil edilmiş. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu Kasım ayının sonuna doğru Türkiye'de bulunan bütün büyükelçileri Antalya'da toplayacağını söyledi. Biz bu toplantıda EXPO olarak sunum yapacağız." EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay da katılacak ülke sayısı konusuna ağırlık verdiklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'da gündem katılımcı sayısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN