Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selen krizine akılcı çözüm

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Selen krizine akılcı çözüm

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişleri, Piri Reis İlkokulu'nda engelli öğrenci Selen'le ilgili çıkan kriz için özel bir formül üretti

Antalya'da Piri Reis İlkokulu'nda yaşanan engelli öğrenci krizine Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından özel bir çözüm üretildi. Yüzde 30 bedensel engeli bulunan 7 yaşındaki Selen Sargın'ın diğer çocuklara şiddet uyguladığı iddiası ile okulundan uzaklaştırılmak istenmesi üzerine Sargın ailesi çocuklarının eğitim hakkını savunmak adına mücadele başlatmış, konu ulusal çapta yankı bulmuştu.

EĞİTİM ORTAMI ZEDELENDİ

Konuyu gündeme taşıyan SABAH Akdeniz'in haberlerinin ardından olay hakkında kapsamlı bir inceleme başlatan maarif müfettişleri, tüm tarafları dinleyerek soruna özel bir çözüm buldu. Müfettişler yaptıkları incelemeler sonucunda Sargın ailesi ile diğer öğrenci velileri arasında husumete varan gerginlikler yaşanması, ayrıca Selen'in öğretmeni ile aile arasında karşılıklı güven duygularının zedelenmesi gibi nedenlerden dolayı eğitim-öğretim ortamının olumsuz yönde etkilendiği kanaatine vardı.

AİLESİ İLE AYNI OKULA

Selen'in Piri Reis İlkokulu'na devam etmesi halinde ileride telafisi mümkün olmayan durumların yaşanacağı ihtimaline dikkat çeken müfettişler, Selen'in eğitim-öğretimine daha sağlıklı devam edebileceği başka bir okula nakil olması ve devlet okullarında uzman psikolojik danışman olarak görev yapan anne ve babanın çocukları ile daha yakından ilgilenebilmelerini sağlamak için Selen'in eğitim göreceğe okulda görevlendirilmelerini önerdi.

İKİ MADDELİK SONUÇ
Raporda öğrencinin, ailesi ya da Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Rehberlik ve Araştırma Merkezi'ne yönlendirilerek, tanısının yapılması ve Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu tarafından durumuna uygun bir okul ya da kuruma yerleştirilmesinin uygun olacağı vurgulandı. Raporu yorumlayan Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, müfettişlerin çocuğun da psikolojisini bozmayacak şekilde en güzel çözümü önerdiğini söyledi. Gülay, ailenin kabul etmesi halinde tüm işleminin hemen yapılacağını sözlerine ekledi.

SELEN'İN AİLESİ MEMNUN DEĞİL
Öte yandan Sargın ailesinin Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kararından memnun olmadığı ve karara itiraz etme hazırlığında oldukları öğrenildi. Baba Cevat Sargın daha önce kızının birkaç okula nakledildiğini ve soruna çare olmadığını belirterek "Biz sorunun yerinde çözülmesini istiyoruz. Okul yönetimi, öğretmen ve veliler üzerinde yapılacak bir tutum değişikliği çalışması Selen'in eğitimi için çok daha büyük katkılar sağlayacaktır" dedi. Sargın diğer öğrenci velileri ile yaşanan gerilimin okul yönetimi tarafından yanlış bilgi aktarılması sonucu oluştuğunu ve velilerin manipüle edildiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selen krizine akılcı çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN