Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öldüren bakteri uyarısı

Prof. Dr. Ceyhan: Meningokok bakterisi kaynaklı septisemi, 24 saat içerisinde öldürebiliyor. Bu vakaların yüzde 30'u ölümle sonuçlanıyor

Giriş Tarihi: 16.4.2015
Öldüren bakteri uyarısı
Türkiye'deki menenjit vakalarının yüzde 90'ından sorumlu tutulan Meningokok bakterisine karşı yeni tip aşı ilk kez bu yıl Hac sezonunda hacı adaylarına uygulandı. Konunun en önde gelen isimlerinden Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastalıkları ve Enfeksiyon Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hac ibadetine gidecek olanlara bu yıla kadar yapılan aşının yetersiz olduğunu söyledi.

HACILAR VE ASKERLER

Yaptıkları bir araştırmayı paylaşan Ceyhan, "Hacca giderken yüzde 13 olan bakteri taşıma oranı, bu yıla kadar kullanılan aşıya rağmen Hac dönüşü yüzde 27'ye çıkıyordu. Yeni aşıyla bu oranın düşmesini bekliyoruz" diye konuştu. Ceyhan hac ibadetinin ardından bir diğer riskli durumun da askerlik olduğunu savundu.

ÇOK HIZLI İLERLEYEN HASTALIK
Ulusal bir kongre için Antalya'ya gelen konuyla ilgili dünyanın en önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Ghassan Shafik Dbaibo da aşının önemine dikkat çekti. Meningokok kaynaklı hastalıkların bulgularıyla herhangi bir çocuk hastalığıyla benzerlik gösterdiğini ifade eden Dbaibo, "Çok hızlı ilerleyen bu hastalıkla başa çıkmanın en önemli yolu aşı. En çok etkilenen grup ise 1 yaş altı grup. Bu nedenle 9 aylıktan itibaren çocuklara meningokok aşısı yapılması çok önemli. Ayrıca 25 yaş altı gençlerin de aşılanarak bu hastalığı bebeklere bulaştırmasının önüne geçilebilir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öldüren bakteri uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN