Aziz SERÇE: Sahuru beklerken kahve keyfi

Giriş Tarihi: 11.7.2015
Aziz SERÇE: Sahuru beklerken kahve keyfi
Ramazan'da en eğlenceli, keyifli zaman iftarla sahur arasındaki zamanlardır. İftardan sonra sahura kadar hiç yatmayan birçok insan var. Bu zamanı, kimi zaman sahur hazırlıkları, kimi zaman da yürüyüşler, aile, arkadaş, tanıdık ziyaretleri ile geçirenler olduğu gibi; büyük bir çoğunluk iftardan sonra sahura kadar kahvehanede olmayı tercih ediyor.
Hayatımızın birçok bölümünde olduğu gibi kahvehane yaşantısı da artık günümüz koşullarına göre şekillendi.
Her şeyden önce artık kahvehane erkek hegemonyasından çıkmış durumda.
Kahvehaneler artık birçok yerde kadın, erkek ve ailelerin de birlikte vakit geçirdikleri yer haline geldi. Durum böyle olunca günümüz kahvehane konsepti de bu değişime ayak uydurdu ve ihtiyaca cevap verecek şekilde yeniden yapılandı. Antalya'da buna en uygun örneklerden bir tanesi bana göre Türk Kahvesi. Ben de bu anlamda bu hafta Türk Kahvesi'nde Haluk Bey ve Didem Hanım'a misafir oldum. Daha ilk girdiğiniz andan itibaren; eski klasik, köhne bir kahvehanede olmadığınızı hissediyorsunuz. Yenilenmiş, pırıl pırıl, geniş, ferah, serin bir ortam oluşturmuşlar.
Ekip güler yüzüyle hizmete hazır bekliyor. Türk Kahvesi; her tür kahvehane oyununun oynandığı ve sıcak, soğuk içecekler, hafif yiyecekleri ile bistro, sohbet için ayrılmış alanlarla, nargile seçeneği ile sosyalleşme, sohbet ve buluşma yeri… Oturur oturmaz kendi imalatları olan, yüzde yüz doğal, buz gibi bir limonata bu yaz sıcaklarında çok iyi geliyor.
Oynamaya fırsat bulamazsak da masaya hemen bir tavla aldık. Haluk Bey'den Türk Kahvesi'nin başarı yolculuğuna dair bilgiler aldım. Kaliteli ürün, iyi hizmet, huzur, güven, yüksek misafir memnuniyeti ve aynı standartta yemek, içecek sunumlarını başarılarının kaynağı olarak ifade etti. Menüye göz attığımda zengin bir yiyecek çeşitliliğine sahipler. Tostlar, sandviçler, burgerler, dürümler, makarnalar, salatalar ve tatlı çeşitleri ile tam bir kahve-bistro uyumunu yakalamışlar. Bazlamalı tostları oldukça meşhur.
Denediklerim arasında bonfileli salata; mevsime uygun hafif, bonfilenin tadı ve pişme oranı tam kıvamında… Bir de iddialı oldukları ve tam ismine uygun olan bir Türk tatlısı olan sütlacı denedim. Tamamen doğal, kendi tedarikleri olan inek sütünden yapılmış, denemeye değer bir tat… Eee madem Türk Kahvesi'ndeyiz, bir padişah kahvesi olan Cilveli Türk Kahvesi'ni tadınca, neden padişahların tercihi olduğunu hemen anladım. Hangi ara hatırlamıyorum ama çay içmeden olmaz deyip bir de çay yudumladım. Kendilerine has bir karışımları varmış, yıllardır aynı standartta ve kalitede olmasının nedeni; aynı yerden aldıkları çayı, aynı oranlarda kendilerine özgü bir karışımla hazırlamalarıymış.
Sahuru beklerken, ya da günün her saatinde; ihtiyacınız olan zengin kahve seçenekleri, sıcak soğuk içecekler, hafif yiyecekler ve tatlılar eşliğinde; kahve oyunları ile keyifli, huzurlu zamanlar geçirebileceğiniz hoş ve şık bir mekan, Türk Kahvesi… İyi Ramazanlar,

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aziz SERÇE: Sahuru beklerken kahve keyfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN