Mehmet Dede'nin örnek mücadelesi

Elmalı'da Mehmet Emer, 13 ve 15 yaşlarındaki torunlarının üvey anneleri tarafından zorla evlendirileceğini ileri sürdü. Kızların babası ise 'Söz var, zorlama yok' dedi

Giriş Tarihi: 26.7.2015
Mehmet Dede'nin örnek mücadelesi
Antalya'nın Elmalı ilçesinde 10 yıl önce anneleri vefat edince babaanne ve dedeleri tarafından büyütülen 13 ve 15 yaşındaki kız kardeşlerin dedesi Mehmet Emer, torunlarının üvey anneleri tarafından zorla evlendirilmek istendiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. 65 yaşındaki Mehmet Emer, Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulundu. Oğlu Murat Emer'in yaklaşık 10 yıl önce eşini kaybettiğini, bu eşinden F. ve G. adlı 2 kızı olduğunu aktaran Mehmet Emer, torunlarına eşiyle birlikte yaklaşık 8 yıl baktıklarını ve okuttuklarını anlattı. Mehmet Emer, oğlunun iki yıl önce evlendiğini ve çocukları da yanına aldığını dile getirdi.

NİŞANLANMIŞLAR BİLE

Mehmet Emer, torunu F'nin Elmalı Anadolu Lisesi'nde 1'inci sınıf, G'nin de 2'nci sınıfa giderken, üvey annelerinin baskısı ve kandırması nedeniyle okulla ilişiklerinin kesildiğini öne sürdü. Dede Emer, yaklaşık iki ay önce G'nin H.E. adlı kişiyle, 40 gün önce de küçük torunu F'nin S.Ç. ile aile içi törenle nişanlandırıldıklarını anlattı. 15 yaşındaki torunu G'nin baskıyla evlendirilmek ve bu yüzden de okuldan alınmak istenmesi nedeniyle yarıyıl tatilinde ilaç içerek intihara kalkıştığını iddia eden Mehmet Emer, torunlarının eziyet ve baskı gördüğünü kaydetti. Torunlarının okuldan alınma girişimi sırasında okul müdürünün de aileyle konuşup ikna etmeye çalıştığını anlatan Mehmet Emer, sonrasında müdürün durumu ilçe kaymakamıyla paylaştığını, ancak sonuç alınamadığını kaydetti.

BABA OLAYI YALANLADI
Babasıyla arası bozuk olduğu için bu tür iftiralarda bulunduğunu belirten kızların babası Murat Emer ise nişan veya dini nikah yapılmadığını, çocukların birbirini sevdiği için kendi aralarında düzenlenen bir törenle 'çocuk kaçmasın' diye söz yüzüğü taktıklarını söyledi. Yaşı 18 oluncaya kadar söz yüzüğü takıldığını anlatan Murat Emer, büyük kızı G.E'nin devamsızlık yaptığı ve dersleri zayıf olduğu için okuldan alındığını, küçük kızının ise okula devam edeceğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Dede'nin örnek mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN