Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kök hücre tedavisi tartışıldı

Giriş Tarihi: 17.10.2015
Kök hücre tedavisi tartışıldı

2'nci Uluslararası Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi, Antalya'da başladı. Toplantıya, Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü sahibi Prof. Dr. Sir John Gurdon da katıldı

İkinci Uluslararası Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi, Belek turizm merkezindeki bir otelde başladı. Kongre kapsamındaki basın toplantısında konuşan Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdal Karaöz, kongreye 28'i yabancı olmak üzere 400 kişinin katıldığını bildirdi. Kök hücrenin son 15 yıldır bilim dünyasının en önemli konularından biri haline geldiğini anlatan Karaöz, "Türkiye de kök hücre araştırmalarında dünyada önde gelen ülkeler arasında yer alıyor" dedi. Toplantıya katılan, 2012 Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü sahibi Cambridge Üniversitesinden Prof. Dr. Sir John Gurdon da kök hücre araştırmalarının birçok hastalığın tedavisinde kullanılacak yöntemleri ortaya çıkarabileceğini dile getirdi.

OLUŞAN YANLIŞ ALGI
Bazı ilaç firmaların, "Kök hücre uygulamalarıyla bütün hastalıkları tedavi edebiliriz" şeklindeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirten Gurdon, bu ilaçların çok da yararlı olmadığı ortaya çıktığında halkta yanlış bir algı oluştuğunu kaydetti. Kongre, 18 Ekim'de sona erecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kök hücre tedavisi tartışıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN