Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Serdengeçti ismi tartışması

Giriş Tarihi: 13.11.2015
Serdengeçti ismi tartışması
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı yapıldı. Başkan Menderes Türel'in G20 Zirvesi hazırlıkları nedeniyle katılmadığı oturuma, Mesut Kocagöz başkanlık yaptı. Mecliste Osman Yüksel Serdengeçti isminin daha önce yıkılan Özel İdare binası alanındaki park alanına verilmesi tartışma yarattı.

CHP'NİN İTİRAZI

Daha önce de mecliste tartışma yaratan öneri, CHP'li meclis üyelerinin ret oyuna karşın, AK Parti ve MHP'li meclis üyelerinin kabul oyuyla, oy çokluğuyla kabul edildi. CHP'li meclis üyelerinin söz konusu parka isminin verilmesini önerdiği Hakkari Dağlıca'da şehit olan Uğur Yıldız'ın isminin ise memleketi Manavgat'ta yeni yapılan bulvara verilmesi de yine oy çokluğuyla kabul edildi. CHP grubu adına konuşan Songül Başkaya, Serdengeçti'nin Atatürk inkılaplarıyla ilgili eleştirilerin yer aldığı Samsun konuşmasından alıntı yaparak, "Başka bir isim üzerinde anlaşmak mümkünken neden dayatma yapılıyor" diye konuştu. Meclis Başkan Vekili Mesut Kocagöz ise Serdengeçti'nin eleştirilerinin Atatürk'e karşı değil, İnönü ve tek parti yönetimine olduğunu söyledi.

NAZIM HİKMET ÖRNEĞİ

MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli ise daha önce Serdengeçti'nin ismi verilen caddenin isminin Portakal Çiçeği Bulvarı olarak değiştirildiğini hatırlatarak, "Bu ismi yaşatmak vefa borcudur" dedi. Kişileri ve olayları sadece Atatürk ve CHP'ye yaklaşımlarıyla değerlendirmenin doğru olmadığını ifade eden Senirli, "Yasakçı ve yaklaşımla hiçbir yere varamayız" dedi. Nazım Hikmet ve Hasan Hüseyin Korkmazgil'in Atatürk ve tek parti dönemiyle ilgili eleştirileri bulunduğunu hatırlatan Senirli, "Onlara gösterdikleri anlayışı, Serdengeçti'ye de göstersinler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serdengeçti ismi tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN