Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bel fıtığı tedavisinde epiduroskopi dönemi

Giriş Tarihi: 19.12.2015
Bel fıtığı tedavisinde epiduroskopi dönemi
Birçok kişinin yaşam kalitesini düşüren bel fıtığı, günümüzün hastalığı olarak varlığını devam ettiriyor. Toplumda görülme sıklığı en fazla olan hastalıklardan bel fıtığı, belli bir yaştan sonra hem kadınlarda hem erkeklerde sıkça görülüyor. Bel fıtığı tedavisinde yeni yöntem olan epiduroskopi hakkında bilgi veren Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Cenk Ermol, "Epiduroskopi, ucu her yöne kıvrılabilen bir endoskop kullanılarak epidural mesafeye bakmak demektir" dedi.

DİSK PARÇALARI

Epiduroskopinin, problemi belirlemek ve tedavi etmek üzere iki temel amacı olduğunu belirten Op. Dr. Ermol, "Epiduroskopiyle epidural mesafedeki sinir köklerini, bu kökleri çevreleyen yağ dokusunun etrafında bir problem olup olmadığını ve sinir kökleri etrafındaki yapışıklıkları görebiliriz. Yine epiduroskopiyle mekanik olarak sinir kökleri etrafına steroid ve ağrı kesici ilaçlar uygulanabilir" diye konuştu.

KİMLERE UYGULANABİLİR

Epiduroskopi işleminin kimlere yapılabileceği hakkında bilgi veren Op. Dr. Ermol, "Mikrocerrahi ile ameliyat gerektirmeyecek hastalarda ve yürümeyle oturma gibi günlük aktiviteleri kısıtlanan, ağrılarından şikayetçi hastalara uygulanabilir. Yöntem, çoğunlukla fizik tedavi uygulamaları ve ilaç tedavilerinden fayda görmeyen hastalar için geliştirilmiştir. Ayrıca bel bölgesinde birden fazla mesafede yaygın fıtıklaşmaları olan hastalarda başarıyla uygulanabilmektedir. Daha önce bel bölgesinden ameliyat olmuş ancak şikayetleri geçmemiş hastalarda yararlılığı da oldukça yüksektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bel fıtığı tedavisinde epiduroskopi dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN