Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borç yüklü kongre

CHP, Antalya'da yarın yapılacak seçimle birlikte 5 adaydan birini İl Başkanlığı koltuğuna oturtacak. Seçilen isim geçmiş seçimlerden kalan milyon liralık borcu da üstlenmiş olacak

Giriş Tarihi: 25.12.2015
Borç yüklü kongre
CHP Antalya'da il başkanlığı yarışına 5 adayla giriyor. Bugüne kadar aday olacağını açıklayanlar mevcut İl Başkanı Semih Esen'in yanı sıra Yıldıray Sapan, Bahadır Manyaslıoğlu, Mustafa Şeker ve Tuncay Ercenk oldu. Ali Kızılateş ise sağlık nedenleriyle adaylıktan çekildi. CHP kongreye giderken Antalya'da akıllara gelen ilk soru ise 2014 yerel seçiminden itibaren partide görev alan kimsenin üstlenmeye yanaşmadığı seçim borçlarının nasıl ödeneceği konusu oluyor. CHP'de 2014 yılındaki yerel seçimlerde başlayan borçlanma süreci, bu yıl yapılan iki genel seçimde de devam etti. Partinin kamuoyuna yansıyan 2014 yerel seçiminden kalma milyon liraya ulaşan borcu bulunuyor. Arkasından gelen genel seçimlerde yapılan borçların miktarı ise alacaklılar tarafından henüz kamuoyuna yansıtılmadığı için bilinmiyor. Son 7 yılda 3 adaylı il kongrelerine sahne olan CHP'de ilk kez bu kadar çok adayla kongreye gidiliyor. Yeni başkan, milyon lirayı oldukça aştığı tahmin edilen büyük bir borcu da üstlenmiş olacak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun söz vermesine rağmen ödenmeyen borç için birçok alacaklı partiyi icraya vermiş durumda. CHP'nin yaptığı tek şey ise zaman kazanmak için icra takiplerine itiraz etmek.

AKAYDIN VE KÖK

Borcun büyük bir bölümü, 2014 yerel seçimlerinde yapıldı. Mustafa Akaydın'ın Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için afişlerden, ikram kahvelere ve akaryakıta kadar birçok harcamanın parası ödenmedi. O dönemde CHP'nin il başkanlığı koltuğunda şu anda milletvekili olan Devrim Kök vardı. Kök, yerel seçim yenilgisinin ardından il başkanlığı yarışını Cavit Arı'ya kaybetti. Ardından 2015 genel seçimleri öncesi milletvekili adayı olarak temayül yoklamasına katılan Kök, CHP'nin 5'nci sıra adayı olarak meclise girdi. Yine millet- vekili adayı olmak üzere il başkanlığı görevinden istifa eden Cavit Arı'nın yerine ise Semih Esen geldi. Mustafa Akaydın da Kök'le beraber meclise girince, borcun tek muhatabı olarak Esen kaldı. Son 2 yılda yaşanan tüm bu değişime karşın borçlar bir türlü ödenmedi. Semih Esen'in, borcun Devrim Kök döneminde yapıldığını öne sürerek ödemeye yanaşmadığı iddia edildi. Yine iki genel seçim geçiren CHP'ye Genel Merkez'den yaklaşık 2 milyon lira geldiği ancak bu paranın seçimlerde kullanılarak borçlulara ödenmediği de iddialar arasında.

500 BİNLİK REKLAM BORCU

CHP'nin bilinen en büyük alacaklısı yerel seçimlerde 19 ilçede yürütülen seçim çalışmaları kapsamında tüm reklam işlerini yapan Tüya Reklam… 431 bin lira olan faturanın 15 bin lirası tahsil edilirken, 416 bin lira borç kaldı. Bu borç faizleriyle birlikte 452 bin lirayı buldu. Seçimlerden bir yıl sonra Tüya Reklam, CHP Genel Başkanlığı, dönemin CHP İl Başkanı Devrim Kök ve seçim çalışmalarını yürüttüğü esas kişi olan Mustafa Akaydın'a 12'nci İcra Müdürlüğü aracılığı ile icra takibi başlattı. Dava Antalya 8'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde devam ediyor.

KONGRE İPTALDEN DÖNDÜ
CHP'de yarın yapılacak kongre yaklaşırken, sürpriz bir karar geldi. İptal edilen Kaş İlçe Kongresi'ni gerekçe gösteren Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu, 'ilçeler tamamlanmadan il kongresi yapılamaz' itirazını haklı bularak il kongresinin iptaline karar verdi. CHP İl Başkanı Semih Esen, iptal kararıyla ilgili itirazı yaptıklarını açıkladı. Dün akşam saatlerinde ise CHP İl Başkanlığı'nın başvurusunu görüşen YSK'nın iptal kararını kaldırdığı öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU SÖZ VERMİŞTİ
Firma sahibi Hülya Çavuş Beytaş, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile 3 kez bir araya geldiğini ve sorununu anlattığını belirterek, Kılıçdaroğlu'nun kendisine sorunun çözüleceği sözünü vermesine rağmen borcun ödenmediğini iddia etmişti. İcra takibine itiraz eden CHP, Genel Sekreter Gürsel Tekin imzalı belgede, "Asıl borçlunun Mustafa Akaydın, Devrim Kök ve CHP Antalya İl Başkanlığı olduğu anlaşılmaktadır" cümlesi, o dönem başka bir tartışma başlatmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borç yüklü kongre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN