Dokuma halka açılıyor

Kepez Belediye Başkanı Tütüncü bir dönem halkın elinden gitmek üzere olan eski Dokuma Fabrikası alanını 30 Aralık'ta halka açıyor. Tütüncü, "Kirli oyunları bozduk" ifadesini kullandı

Giriş Tarihi: 27.12.2015
Dokuma halka açılıyor
Antalya'da bir dönemin en önemli sanayi merkezi olan, yakın tarihte ise 'peşkeş çekilecek' korkularının odağında yer alan eski Dokuma Fabrikası alanı halka açılıyor. Kepez Belediyesi, 238 bin metrekarelik yeşil alan ve eski fabrika binasını kapsayan projenin ilk etabını 30 Aralık'ta açıyor. Fabrika bahçesinin de yer aldığı yeşil alan, Dokuma'nın hafızası ve hatırasını gelecek nesillere taşıyacak nostaljik bir kent parkı haline dönüştürüldü. Sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile oluşturulan Dokuma Çalışma Grubu'nun önerisine uygun olarak, projenin ikinci etabında ise fabrika binası ve ek ünitelerde, bilim merkezi ve oyuncak müzesi hayata geçecek.

DOKUMA HALKIN OLDU

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, proje kapılarını halka açmadan park alanını SABAH Akdeniz'e gezdirdi ve projeyle ilgili bilgi verdi. Çalışmaları inceleyen ve park alanına ağaç diken Hakan Tütüncü, "Dokuma kimin olacak" tartışmalarının parkın açılmasıyla tarih olacağını belirterek, "Buradaki psikolojik sınır aşılmıştır. Acaba burası belirsizlik içinde devam edecek mi, ya da birilerinin kötü emelleri burada gerçekleşecek mi, bu gibi hezeyanlar ayın 30'u itibariyle son buluyor. Biz 'Dokuma halkın olacak' demiştik, Dokuma gerçek sahibinin, yani halkın oldu, hiç kimsenin yiyebildiği bir lokma olmadı" diye konuştu. Göreve geldiklerinde Dokuma üzerinde çok kirli planlar olduğunu ifade eden Tütüncü, "Benim dönemimden önce buranın ihalesiz şekilde bir şirkete verilmesi, bu binaların yıkılacak olması kamuoyunu rencide etmişti. Bizim de en önemli vaadimiz bu sorunun aşılacağına ilişkindi. Dokuma'nın hukuki problemlerini çözüp burayı halkımızla buluşturacağız demiştik. Geldiğimiz noktada sözümüze sadık olduğumuzu göstermiş olduk. Biz o kirli planları boşa çıkarttık. O kirli planları boşa çıkartmak için daha da ne gerekirse yapmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

SÜREÇTE SONA GELİNDİ

Tütüncü asıl tartışmanın yaşandığı Dumlupınar Bulvarı tarafında kalan 250 bin metrekarelik bölümle ilgili de bilgi verdi. Kendi dönemi öncesinde arazinin 49 yıllığına bir şirkete verildiğini ve açılan davayla tahsisin iptal edildiğini hatırlattı. Hala devam eden hukuki süreçte son aşamaya gelindiğini ifade eden Tütüncü, sözlerini şöyle tamamladı: "Arazinin nasıl değerlendirileceğine yine Antalyalılar karar verecek. Yine bir çalışma grubu oluşturarak, şehir ne istiyor ona bakacağız. Bizim de düşüncelerimiz var. Kongre vadisi gibi bir projeyi öngörüyoruz. Ama başka alternatif planlar da gündeme gelebilir. Bunu çok sesli bir ortamda tartışıp, öyle karar vermeliyiz. Yaptığımız her şey halkın içine sinmeli. Bundan çıkan neticeye göre de halkın olan bu araziyi, tekrar halkın kullanımına iade etmeye gayret göstereceğiz."

FABRİKAYA BİR SAYGI DURUŞU
Park adeta Dokuma Fabrikası'na bir saygı duruşu niteliğinde. Turizm öncesi Antalya'ya göçlerin en önemli nedeni, en önemli çekim merkezi olan Dokuma Fabrikası'nın yıldızının parladığı yıllarda adeta zaman durdurulmuş ve park ile bugünlere taşınmış olacak. Yeniden kapılarını açan fabrika alanına girenler, fabrikada dişlilerin döndüğü tarihte caddelerde fırtına gibi esen otomobilleri, o dönem katıla katıla güldüğü Çiçek Abbas filminin yıldızı minibüsü yeniden karşısında görecek, ilk yerli otomobil Devrim'i ve dünyanın üçüncü metrosu olan Taksim-Tünel metrosunda kullanılan tramvayı inceleyecek. Fonda da Ayten Alpman, Erol Evgin ve Melih Kibar gibi isimlerin o devrin dillerden düşmeyen popüler şarkıları çalacak. Park alanında hayata geçecek spor tesisinde ise Dokuma'nın hayatta olduğu dönemde Antalya Amatör Küme'de önemli bir takım olan Poplin Spor'un hatırası yaşatılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokuma halka açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN