Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SGK vurguncusu eczacı için hapis cezası verildi

Giriş Tarihi: 18.1.2016
SGK vurguncusu eczacı için hapis cezası verildi

Antalya'da 4 yıl önce S.G'ye, hasta olmadığı halde parkinson, alzheimer, anksiyete bozukluğu hastalıkları ilaçlarını satan eczacı S.D, 4.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Antalya'da özel bir hastanede görev yapan doktor S.C.Ö, 4 yıl önce S.G. isimli hastaya parkinson, alzheimer ve anksiyete bozukluğu teşhisleriyle reçete yazdı. Yüksek maliyetli ilaçların bulunduğu bu reçeteyle, S.G'nin tedavi işlemlerine aracılık ettiği öne sürülen eczacı kalfası H.İ'nin çalıştığı eczaneden ilaçların SGK üzerinden satışı yapıldı. S.G'nin taşımadığı hastalıklara ilişkin yüksek maliyetli ilaçları SGK üzerinden satın almasıyla ilgili olay, hastanın farklı bir eczaneye gitmesiyle ortaya çıktı.

TESADÜFEN ÇIKTI

Taşımadığı hastalıkları kaydında gören ve kendisine bu yönde ilaçlar yazılarak, dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik suçları işlendiğini öğrenen S.G, avukatı Çağdaş Yükselen aracılığıyla doktor, eczacı ve eczacı kalfası hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Doktor, eczacı ve kalfası hakkında Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde nitelikli dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik suçlarıyla dava açıldı. Yapılan yargılama sonunda kalfa H.İ. ve doktor S.G, suçlamalardan beraat ederken, eczacı S.D. 4 yıl 7 ay 7 gün hapse mahkum edildi. 6 bin 240 TL para cezası da verilen S.D'nin hapis cezası ertelendi. Mahkeme S.D'nin ilaçların tutarı olan yaklaşık 11 bin TL'yi de SGK'ya ödemesine hükmetti.

KARAR TEMYİZ EDİLECEK
S.G'nin avukatı Çağdaş Yükselen, "Doktora ve eczane kalfasına ceza verilmemesine yönelik kararı Yargıtay'a temyiz edeceğiz. Bize göre yanlış bir karar. Karara tamamen katılmıyorum çünkü burada herkesin birbirinden haberdar olarak yapmış olduğu bir iş var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK vurguncusu eczacı için hapis cezası verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN