Türkiye'nin en iyi haber sitesi

54 projeye 3.7 milyar lira

Giriş Tarihi: 20.1.2016
54 projeye 3.7 milyar lira

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Antalya'da ziyaretlerde bulundu. Yıldırım Antalya'da süren 54 projeye 3.7 milyar harcandığını söyledi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Antalya'da Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Yıldırım bakanlık bütçesinin dörtte birinden fazlasını Antalya için kullandıklarını ve Antalya'nın bunu fazlasıyla hak ettiğini belirtti. Antalya'nın Türkiye'nin turizm merkezi, uluslararası spor, kültür, turizm, kongre turizmi gibi etkinliklerin gerçekleştiği bir il olduğunu hatırlatan Bakan Yıldırım şöyle konuştu: "Bakanlık olarak Antalya'da şu anda 54 tane projemiz var, bu projelerin toplam tutarı yaklaşık 3.7 milyar lira. Bunun yaklaşık 1.3 milyar lirası harcanmış, tamamlanmış, geri kalanı kısımları da önümüzdeki yıllarda bitmiş olacak. Devam eden çok proje var. Hummalı bir çalışma devam ediyor, ayrıca yine bu amaca yönelik önemli ölçüde bağlantılar var, alt üst geçit ve kavşaklar var, 12 tane köprülü kavşak yapılıyor, alt üst geçit yapılıyor. Sadece EXPO'ya yönelik yapılan çalışmaların toplam bedeli 650 milyon TL. Bakanlık olarak EXPO çerçevesinde bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Bu da Antalya'ya verdiğimiz önemin göstergesidir. Bu yüzden buraya yaptığımız yatırımlarda fedakarlıktan kaçınmıyoruz."

12 YILDA 5 MİLYAR LİRA

Bakanlığının Antalya'ya 2003'ten bugüne kadar yaptığı yatırım tutarının 5 milyar lira olduğunu belirten Yıldırım "Büyük kısmı tamamlandı, Gazipaşa havalimanı, Antalya havalimanı, şimdi bir de Antalya'nın batısında bir havalimanı çalışması etüd çalışması da devam ediyor. Önümüzdeki dönemde belli başlı ana projelerden olmak üzere Akdeniz sahil yolunun batı ve doğu kesimlerinin tamamlanması, doğu kesiminde Alanya, Manavgat ve Gazipaşa, Taşucu'na devam eden güzergahın tamamlanması, bu tarafta da Batı Akdeniz sahil yolunda da Kaş ve Finike arasında devam ediyor. Önümüzdeki dönem içinde tamamlamış olacağız. Kuzey-güney bağlantıları da önceliğimiz arasındadır. Önümüzdeki günlerde ihalesi gerçekleştirilecek. Bir de yaklaşık 50 kilometreyi bulan bir çevre yolumuz daha var. Batı çevre yolu bazı sebeplerden dolayı biraz uzayan bir proje, onda da sona yaklaşıyoruz. Yarısı bitti, diğer yarısı da 2017 yılında tamamlanmış olacak. Ama daha güzeli var, bu 37 kilometrelik kuzey çevre yolunun ihalesi yapıldı. Bugün, yarın kazmayı vuracağız. Bunun devamı batıya geçiş son 3 kilometrelik bölümü de başlayacak. Bu sene üzerinde yoğun çalışacağımız Antalya-Burdur yolu Kızılkaya bölümüdür. Burada tüneller var, kavşak düzenlemeleri var bunu da bu sene başlamış olacağız. Daha önce İzmir'den, Burdur üzerinden Korkuteli'ne bir bölünmüş yol yapmıştık bu yolun İzmir'den Antalya sınırına kadar olan kısmını sıcak asfalt olarak gerçekleştirdik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
54 projeye 3.7 milyar lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN