Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın araba sevdası

Konut ve tüketici kredilerinde Türkiye'de 5'inci il olan Antalya, taşıt kredilerinde otomotiv sektörünün başkenti Bursa'yı geçti

Giriş Tarihi: 19.2.2016
Antalya'nın araba sevdası
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Batı Akdeniz'in 2015 yılı para karnesini açıkladı. 2015'te Antalyalılar kişi başı 23 bin 240 TL kredi kullandı. Kredilerin dağılımı Antalyalıların 'araba sevdasını' gözler önüne serdi. Antalya konu araba olunca, kredi çekmekten çekinmiyor.

ÇEYREK MİLYAR TL
Konut ve tüketici kredilerinde Türkiye'de 5'inci il olan Antalya, taşıt kredisinde ise otomotiv sektörünün başkenti Bursa'yı da geride bırakarak 4'üncü oldu. Nüfus farkına karşın Antalya'nın toplam kredide Bursa'yı geçmesi ilgi çekti. Antalya'da 2015'te kullanılan taşıt kredilerinin toplamı çeyrek milyar barajını geçti ve 264 milyon 614 bin TL'ye ulaştı.

ISPARTALI KONUT SEVİYOR

Batı Akdeniz'de Ispartalılar ise taşıt yerine konut alıyor. Taşıt kredilerinde Türkiye genelinde 47'nci olan Isparta, konut kredilerinde ise 39'uncu sırada yer aldı. Burdu ise taşıt kredilerinde 81 il arasında 59'uncu olurken, konut kredilerinde ise 63'üncü oldu. Bireysel kredi kartı kullanımlarında da Antalya 4'üncü, Isparta 35'inci ve Burdur 54'üncü oldu.

ARAÇ SAYILARINDA 4.

Kredi tutarlarında dağılımı, Türkiye İstatistik Kurumu'nun motorlu kara taşıtları verilerine de yansıyor. Buna göre Antalya, trafiğe kaydı olan toplamda 933 bin 362 araçla Türkiye genelinde 4'üncü sırada yer alıyor. Bursa'da toplam araç sayısı ise 732 bin seviyesinde. Motosiklet sayısında 258 bin ile İstanbul'un ardından ikinci olan Antalya, otomobil sayılarında da 424 bin ile yine 4'üncü sırada yer buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın araba sevdası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN