Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maaşa bağlanacak o gazeteciler kim?

Giriş Tarihi: 29.2.2016
Maaşa bağlanacak o gazeteciler kim?

Gazete yayınlamak için ihale açan Muratpaşa Belediyesi'nin, kendisine yakın olan 5 gazeteciyi maaşa bağlamak istediği ortaya çıktı. Bu 5 gazetecinin hangi isimler olduğu merak konusu

İmar Müdürlüğü'ndeki akraba yapılanması, usulsüz lojman kullanımı ve başkan yardımcılarına kıyak maaş uygulamaları ile gündeme gelen Muratpaşa Belediyesi'nin Antalya'da 5 gazeteciyi maaşa bağlamaya çalıştığı ortaya çıktı. Belediye yasal yollardan gazetecilere maaşa bağlayamayacağı için bunu gazete hazırlığı ve baskısı ihalesi açarak gerçekleştirmeye çalıştı. Belediye, SABAH gazetesinin yayıncısı Turkuvaz Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş'yi de bu kumpasın içine çekmeye çalıştı.

ŞARTNAME GÖNDERDİ
Turkuvaz Haberleşme ve Yayıncılık AŞ ile irtibata geçen Muratpaşa Belediyesi Basın ve Yayın Müdürlüğü, iki aylık bir gazete çıkarmak istediklerini belirterek gazetenin yayına hazırlanması ve baskı işi için ihaleye davet etti. Görüşmenin ardından Muratpaşa Belediyesi Basın ve Yayın Müdürlüğü biriminden Mehlika Tabakçı Yılmaz tarafından 'Muratpaşa Belediye Başkanlığı Basın ve Yayın Müdürlüğü 2016 Yılı Muratpaşa Gazetesinin Basımı ve Tasarımı İşi Teknik Şartnamesi' mail yolu ile şirkete ulaştırdı. İhale şartnamesi incelendiğinde hiçbir medya kuruluşunun kabul edemeyeceği şartlar içerdiği ortaya çıktı. 'İşin Yürütülmesi' bölümünde yer alan şu şartlar ihalenin asıl amacını ortaya koydu: "- Bu iş kapsamında gazete ile ilgili işler Muratpaşa Belediye Başkanlığı Basın ve Yayın Müdürlüğü teklifi ve oluru ile ortak karar doğrultusunda oluşturulacak olan Yayın Kurulu tarafından organize edilecek olup gazete ile ilgili her türlü değerlendirme, karar alma, takip ve koordinasyonu bu kurul sağlayacaktır. - Yayın kurulu üyeleri çıkarılacak her sayının; hazırlık ve yayın aşamasında etkin olarak görev alacaktır. - Yayın Kurulu gazetecilik geçmişi olan ya da fiili olarak gazetecilik yapan 5 (beş) kişilik üye topluluğundan oluşacaktır. - Her üye 1000.00 TL (her ay) ücret alacaktır. - Yayın kurulu üyelerinin ücretleri yüklenici tarafından karşılanacaktır."

DOLAYLI ÖDEME ÇABASI

Resmi olarak ödeyemeyeceği maaşı, baskı ihalesi üzerinden ödemeye çalışan Muratpaşa Belediyesi'nin asıl niyeti ise iki ayda bir çıkacak gazetede görev alacak gazetecilere yaptıkları iş başına ödeme yapmak yerine her ay biner lira ödeme yapmaya kalkmasıyla ortaya çıktı. Resmi bir ihale ile de olsa 5 gazeteciye açıktan ücret ödemenin hukuken mümkün olmayacağını ve SABAH gazetesinin hiçbir şekilde yan yana gelemeyeceği kişilerin kendisinden bağımsız oluşturulacak kurulda yer alabileceğini değerlendirerek kurulan tuzağa düşmeyen Turkuvaz Haberleşme ve Yayıncılık AŞ, Muratpaşa Belediyesi'ne bu şartları içeren bir ihaleye giremeyeceğini bildirdi. Muratpaşa Belediyesi'nin maaşa bağlamaya çalıştığı 5 gazetecinin kimler olduğu ise ciddi merak konusu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maaşa bağlanacak o gazeteciler kim?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN