Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröristlere yol gösterme!

Polis radarı ve çevirme noktalarını sosyal medyada paylaşanlar teröristlere de hizmet ediyor. Şüpheli araçları yakalamak zorlaşıyor

Giriş Tarihi: 24.3.2016
Teröristlere yol gösterme!

Sosyal paylaşım sitelerinde trafik cezalarından kaçmak için yapılan paylaşımlar terör örgütlerine yarıyor. Polis ve jandarma kontrollerini önceden birbirlerine bildiren binlerce kişi yüzünden eylem hazırlığındaki teröristler kaçmayı başarıyor. Antalya ve çevresinde ekipler, çalıntı ve terör örgütü üyeleri tarafından kullanılabileceği düşünülen otomobil ve diğer araçlar üzerinde yoğun çalışma yaparken, özellikle Antalya'da sosyal medya üzerinde açılan sayfalarda 100 bine yakın kişi, nerelerde kontrol olduğunu saniye saniye paylaşıyor.

POLİSE PKK'LI BENZETMESİ
Yol kontrolü yapan güvenlik güçleri için, 'Bunlar da PKK'lı gibi, hep pusuda' şeklinde yorum yapan bazı grup üyeleri, polis ve jandarmanın çevirme ve kontrol noktasının fotoğraflarını paylaşıyor. Yapılan paylaşımlardan suç örgütü üyeleriyle terör örgütü yandaşlarının da faydalanabileceğini dile getiren uzmanlar uygulamayı 'sosyal sorumsuzluk' olarak değerlendirdi.

ŞİFRELİ KONUŞMALAR
İşte, yer ve fotoğraf paylaşılarak sürücülerin kontrole takılmamasını sağlayanların paylaşımlarında kullandıkları ifadelerden bazıları: "Vesikalık çekiyorlar, hem de biyometrik. Kısa film çekimi var. Bunlar da hep pusuda. Serik-Alanya yönü, Abdurrahmanlar çıkışı foto çekimi. Alanya tünel çıkışı petrole gelmeden vesikalık çekiyorlar hem de biyometrik. Kemer-Beldibi yol kesim. Kepez Belediyesi Varsak'a giderken yol kesimi, af yok. Kepez çıkışı Burdur istikameti foto çekimi, Kepez üstü Korkuteli yol ayrımı fotoğraf teslimatı. Korkuteli-Antalya istikameti petrol karşısı çevirme, 500 metre gerisinde radar. Havalimanı Kavşağı Aksu istikameti çevrimiçiler. Aksu köprü ile Isparta arası foto çekimi var, dikkat. Konyaaltı sahil yolu boy fotoğrafı. Kepez Şehitler Parkı- Dünyagöz arası kuzu çevirme- şiş kebap."

SOSYAL MEDYADA BİNLERCE TAKİPÇİLERİ VAR
Antalya'da üye sayısı birinin 31 bin 937, bir diğerinin 5 bin 509, diğerlerinin ise 11 bin 645 ile 5 bin arasında değişen 7 büyük radar ve trafik bilgilendirme sayfası sosyal medyada yayın yapıyor. Toplam takipçi sayısının 100 bine yaklaştığı 7 Facebook sayfasında günün her saatinde, polis ve jandarmanın yol kontrollerinin yeri bildiriliyor, takipçiler uyarılıyor. Sayfalardaki bazı paylaşımlarda yol kontrolü yapan güvenlik güçleri için, teröristlere benzetilen ifadeler kullanılması sayfa yöneticileri tarafından engellenmeye çalışılsa da yayında kaldığı süre içinde tepki çekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröristlere yol gösterme!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN