Dev ye yeni adım

Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandıracağı kültür eserlerinden biri olan Türk İslam Medeniyetleri si’nin kuruluş çalışmaları için yeni bir adım atıldı

Giriş Tarihi: 11.5.2016
Dev müzeye yeni adım
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in büyük önem verdiği Türk İslam Medeniyetleri si'nin kurulması için oluşturan üst kurul, ilk toplantısını ve Müzeler Daire Başkanlığı'nda yaptı. Toplantıya Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, Dr. Emin Mahir Balcıoğlu, Kültür Bakanlığı Müzeler Daire Başkanı Yaşar Güneş, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürü Müzeler Şube Müdürü Suzan Bayraktaroğlu, Arkeolog Kayhan Dörtlük, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim ile Turizm ve Müzeler Daire Başkanı İlyas Çopur katıldı. 2018 yılında açılması öngörülen müze için düzenlenen ilk toplantıda; müzenin amacı, misyonu, hedef kitlesi, koleksiyon başlıkları, müzenin temel değerleri ve sergilenecek eserler gibi konular belirlendi. Dr. Emin Mahir Balcıoğlu, "Başkan Türel, göreve geldiği ilk günden itibaren kentteki kültür yaşamına zenginlik katmak için müze projelerine ağırlık verdi. Sadece alt yapı projeleriyle değil, kültürel projeleriyle de öncü bir başkan" dedi.

ANTALYA'YA YAKIŞIR MÜZE
Toplantıyla ilgili açıklama yapan Turizm ve Müzeler Daire Başkanı İlyas Çopur ise, "Müzede, Türk ve İslam Medeniyetlerini temsil eden sanat eserleri ve bu medeniyetlerin bilim dünyasına kazandırdıkları buluş ve icatlar günümüz belediyecilik anlayışı çerçevesinde sergilenecek. Bu sürecin sonunda 'ya yakışır bir müzenin kurulması amaçlıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev müzeye yeni adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN