Türkiye'nin en iyi haber sitesi

59 Yargı mensubu gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 18.7.2016
59 Yargı mensubu gözaltına alındı

Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında ve Alanya’da 37, ’da 14, ’da ise 8 hakim ve savcıya gözaltı kararı çıktı

Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Antalya ve 'da hakim ve savcılar gözaltına alınmaya başlandı. il genelinde 37 hakim ve savcı gözaltına alındı. Antalya'da gözaltına alınan 37 hakim ve savcının TEM Şube Müdürlüğü'nde sorguları sürüyor. Zanlıların kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmedikleri görüldü. Öte yandan gözaltındaki hakim ve savcıların darbe girişimini önceden bildikleri. Darbenin başarılı gerçekleşmesi halinde bu kişilerin aralarında iş bölümü bile yaptığı da iddialar arasında.

İŞTE O SAVCI VE HAKİMLER
Antalya'da savcılar Abdullah Cebeci, Galip Aşık, Oğuz Aydın, Hakan Dündar, Osman Özdamar, Hüseyin Yavuz ve Vedat Kurtoğlu ile hakimler Yaşar Turhan, Oktay Dayı, Serdar Gürler, Bekir Soytürk, Durmuş Çetin, Yüksel Hız, Özkan Doğan, Fadime Aydın, Mahmut Günay, Ayşen Dündar, Durmuş Kara, Erkan Yılmaz, Hafize Yavuz, Yasemin Kurtoğlu, Ali Bey Dikili ve Süleyman Bağrıyanık gözaltına alındı. Alanya'da ise hakimler Ali Girgin, Mücella Girgin, Halil Tarkan, Hasan Çamlıbel, Esma Aksoy, Emrullah Şekerci, Derya Zorlu, Sinan Kart, Kerim Kuru ile savcılardan Ali Zorlu, İsmail Demir, Hüseyin Aksoy, Hamza Özbey hakkında gözaltı kararı verildi. Hakim Esma Aksoy ve eşi savcı Hüseyin Aksoy evlerinde bulunamadı. Hakim ve savcıların evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda silah da ele geçirildi. Darbe girişimine ilişkin polisin başlattığı operasyondan Antalya İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ahmet Yurdagül de gözaltına alınıp makamında ayrıntılı arama yapıldı. Antalya Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından makamında gözaltına alınan Albay Yurdagül sağlık kontrolünden geçirildikten sonra TEM Şubesine götürüldü. Polis bazı evrak ve yazışmalara el koydu. TEM ekipleri İl Jandarma Komutanının ardından bazı subay ve astsubayların da gözaltına alınabileceğini bildirdi.

BURDUR'DA 4 HAKİM VE 4 SAVCI
Darbe kalkışması sonrası yurt genelinde başlatılan soruşturmalar kapsamında FETÖ ile bağlantısı olduğu belirtilen Burdur Adliyesi'nde görevli 4 hakim ve 4 savcı sabaha karşı gözaltına alındı. Tunceli'de bulunan bir hakimin yanı sıra Mümin Çetin, Mesut Yazıcı ve Hüseyin Tolga Coşkuner adlı hakimler ile Veli Karabacak, Ümit Ünal, Hidayet Kandemir ve Mutlu Bulut adlı Cumhuriyet savcılarının, 'Silahlı Terör Örgütü'ne Üye Olmak Suçu'ndan gözaltına alındıkları öğrenildi.

ISPARTA'DA 14 HAKİM VE SAVCI
Yargıda başlayan gözaltılar kapsamında 'da da 14 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verildi. Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararıyla gözaltına alınan hakim ve savcılar arasında Cumhuriyet Savcıları Namık Yılmaz, Ahmet Gürgen, İlyas Şahin, İsmail Kantar, Sait Serhan Hançerkıran ve İdare Mahkemesi üyeleri Aziz Akgül ile Ülkü Önder Kayar yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
59 Yargı mensubu gözaltına alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN