Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüreği dev gibi

Isparta’da Doğuştan akondroplazi hastalığı nedeniyle boy gelişimini tamamlayamayan 12 yaşındaki yüzücü Ülkü Aktaş, ve Avrupa şampiyonalarında birincilik hedefi için büyük hırsla çalışıyor

Giriş Tarihi: 14.9.2016
Yüreği dev gibi
Isparta'da 2004 yılında dünyaya gelen Ülkü Aktaş'ın, halk arasında kalıtsal cücelik olarak bilinen akondroplazi hastalığı olduğunu belirlendi. Hastalık nedeniyle yaşıtlarına göre boy gelişiminin tamamlayamayan 110 santim boyundaki Aktaş, 5 yıl önce antrenörü İbrahim Kaç ile tanıştı.

ANTRENÖRÜ KEŞFETTİ
Kent merkezindeki bir caddede ailesiyle gezerken antrenörünün gördüğü ve yüzme teklifinde bulunduğu Aktaş, ailesinin de desteğiyle bu teklife olumlu yanıt vererek, 2011 yılında yüzmeye başladı. Süreç içerisinde katıldığı yarışmalarda çeşitli dereceler elde eden Aktaş, en son katıldığı Sakarya'daki Bedensel Engelliler Şampiyonası'nda 100 metre sırtüstünde üçüncü oldu.

AVRUPA'DA ZİRVE HEDEFİ
Durumunun kendisini hiçbir zaman üzmediğini ve yaşıtlarıyla aynı hayatı yaşamaya devam ettiğini belirten Aktaş, 2011 yılında tanıştığı İbrahim Kaç sayesinde yüzme sporuna başladığını kaydetti. Çok yoğun bir çalışma sürecinden geçtiklerini anlatan Aktaş, büyük hedeflerinin bulunduğunu, en çok istediği şeyin de Avrupa Şampiyonası'nda birincilik elde etmek olduğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüreği dev gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN