Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’nün Antalya kasalarına darbe

FETÖ’den tutuklanan işadamı İsmet Akıl’ın, kurtarmak için oğluna devrettiği 8 şirketi TMSF yönetimine geçti. Bu gelişme ile birlikte Antalya’da el koyulan şirket sayısı 24 oldu

Giriş Tarihi: 1.12.2016
FETÖ’nün Antalya kasalarına darbe
FETÖ soruşturması kapsamında Nisan ayında firar eden ve Eylül ayında polis tarafından yakalanan örgütün Antalya kasalarından İsmet Akıl'ın şirketlerine TMSF tarafından el koyuldu. Akıl'ın, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre sonra vekalet yoluyla hisselerini oğluna devretmesi de şirketleri kurtaramadı. Akıl'ın şirketlerini kaçırma girişimi ilk olarak SABAH
Akdeniz tarafından gündeme taşınmıştı. Akıl'ın sahibi olduğu akaryakıt ve otomotiv alanında faaliyet gösteren 9 şirketine kayyum atandı. Şirketlerin devredilen bölümlerine karşılık gelen nakdi sermaye 2.9 milyon TL seviyesindeydi. Ancak ancak şirketin toplam değerlerinin bunun çok daha üzerinde olduğu belirtiliyor. Hisse devrinin arkasından şirketin petrol istasyonu, soğuk hava deposu ve iki plazayı satışa çıkararak nakde çevirmeye çalıştığı ortaya çıkmıştı.

24 ŞİRKET TMSF'DE
Akıl'ın sahibi olduğu şirketlerle birlikte Antalya'da TMSF'ye devredilen şirket sayısı da 24'e çıktı. Antalya'da FETÖ kapsamında kayyum atama işlemleri, Özel Toros Eğitim Hizmetleri ile İrfan Özel Eğitim Kurumları ile başlamıştı. FETÖ'ye finansal destek sağladığı iddia edilen ve bünyesinde okul ve dershanelerin yer aldığı iki şirkete Mayıs ayında el koyulmuştu. Şirkete ait okullar Mili Eğitim Müdürlüğü bünyesine geçmiş ve binalar devlet okulu olarak kullanılmaya başlamıştı. Son olarak Mark Antalya AVM'nin sahibi olan Kadıahmetoğulları şirketine ve AVM'deki işletme hakkını devrettiği MLC Döner'e TMSF tarafından el koyularak kayyum atanmıştı. AVM'deki mağazalar, 15 Temmuz'dan sonra da kiralarını FETÖ soruşturmaları kapsamında aranan ve yurt dışına kaçtığı düşünülen Hilmi Ünal'ın başında olduğu Kadıahmetoğulları AŞ'ye yatırmaya devam etmişti. Bankalar tarafından borçlarına karşı gelirlerine el koyulan Kadıahmetoğulları şirketi AVM'deki hakkını MLC Döner isimli şirkete devretmek istemişti. Ancak Ekim ayında kayyum atanması kararı çıkınca, yolun sonuna gelinmişti.

MAHKEMELER GEREĞİNİ YAPIYOR
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, FETÖ'yle ilgili soruşturmaların devam ettiğini belirterek, "Soruşturma ilerledikçe, bilgi belge ortaya çıktıkça, ekonomik varlıklarla ilgili birilerinin üzerinde görülen mal varlığı terör örgütünün gizli mal varlığı algısı varsa, mahkemeler gereğini yapıyor. Kurumlarımızı bu terör örgütünden arındırdık deyinceye kadar operasyonlar ve soruşturmalar devam edecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’nün Antalya kasalarına darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN