Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nda tehlikeli poz

Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içindeki ’nda kayalarda çatlamaların oluşması olası bir faciaya davetiye çıkartıyor

Giriş Tarihi: 17.4.2019
Tazı Kanyonu’nda tehlikeli poz
ANTALYA'DA gezginler tarafından 2017'de keşfedilen Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içindeki Tazı Kanyonu'nda blok kayalarda yaşanan korozyon ve çatlaklar korkutuyor. Tehlikeye aldırış etmeyen ziyaretçiler, fotoğraf çekmek için kayaların üzerine çıkıyor. Bölgede bir müzik klibi, bir GSM operatörü ve cep telefonu reklamı çekilmesi bölgeye akına uğrattı.

CİDDİ TEHLİKE VAR
Olası faciaya dikkat çekmek için bölgeye giden Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi, AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, kayaların her an birbirinden ayrılıp kanyonun derinliklerine düşebileceğini söyledi. 800 metre derinliğe sahip kanyonun en iyi görüntülendiği açıları oluşturan kaya bloklarında oluşan devasa çatlakları inceleyen Sevgül, tehlikenin ciddi olduğunu kaydetti.

KOROZYON VE ÇATLAKLAR
Oluşan korozyonun gözle görülür derecede olduğunu anlatan Sevgül, "Üzerinde insanlar varken yuvarlanması bir facia ve trajedi demek. Kayaların birçok yeri ayakkabı tabanlarının bıraktığı atıklardan dolayı kayganlaşmış. Tüm bu riskleri düşündüğümüzde burada bir an önce güvenlik planlaması yapılmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tazı Kanyonu’nda tehlikeli poz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN