Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toplum için işbaşındalar

’da Toplum Yararına Çalışma Programı 5 bin kişiye ulaştı. Hedef 7 bin kişiye iş vermek. Maaşlarını ’un ödediği çalışanlar temizlik, yol onarımı, ağaç dikimi gibi alanlarda çalışıyor

Giriş Tarihi: 13.7.2019
Toplum için işbaşındalar
Antalya'da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) kapsamında bu yıl şimdiye kadar 4 bin 802 kişiye istihdam sağlandı. İŞKUR üzerinden alınan işçilere toplam 200 program uygulanırken, Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü, Müftülük, Orman Bölge Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve belediyeler gibi birçok kurumda görevlendirilerek ülke istihdamına katkı sağlanıyor.

TOPLUMA KAZANDIRILIYOR
İşsizlikle mücadelede önemli bir yöntem olarak görülen TYP aynı zamanda kayıp hayatları topluma geri kazandırıyor. Liste yöntemi ile belirlenen programa kadınlar, terör mağdurları, engelliler, şehit ve gazi yakınları gibi dezavantaj gruplarına öncelik veriliyor.

4 BİN 802 KİŞİYE İŞ
Programdan 1 vatandaş ömrü boyunda 24 ay faydalanabiliyor. Ayrıca programdan faydalanan vatandaşların 12 ayın 9 ayı çalışıp 3 ay ara vermeleri gerekiyor. TYP kapsamında yılın ilk 7 ayında şimdiye kadar 4 bin 802 vatandaşa istihdam sağlanırken bin 5 kişinin programının devam ettiği öğrenildi. İş sahibi olarak Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı çalışan vatandaşlar 9 ay görev yaparken diğer kurumlarda çalışan vatandaşlar ise 6 ay görev yapabiliyor. 2018 yılında toplamda 213 programda 5 bin 796 kişiye istihdam sağlanırken bu yıl ki hedefin 7 bin kişiyi aşmak olduğu açıklandı..

MAAŞLAR İŞKUR'DAN
TYP kapsamında çalışan işçilerin maaşları İŞKUR tarafından ödeniyor. Asgari ücret üzerinden işçilere maaş verilirken, işçilere sigorta ve özlük hakları da sağlanıyor. Program kapsamında en çok istihdam sağlanılan bölgelerin Muratpaşa ve Kepez olduğu belirtildi. Başvurular İŞKUR'a yapılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplum için işbaşındalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN