İskelet sisteminizi koruyun

Gündelik hayatımızda yaptığımız her hareketin bedenimizi etkilediğini belirten uzmanlar, yanlış seçilen ayakkabı, sandalye, koltuk gibi eşyaların kas iskeleti rahatsızlıklarına davetiye çıkardığını söyledi

Giriş Tarihi: 13.1.2013
Yürümek ve oturmak, günlük hayatımızın vazgeçilmez iki aktivitesi. Gündelik hayatın koşturmacası her iki eylemde de çoğunlukla özensiz ve dikkatsiz davranmamıza sebep oluyor. Türkiye Diyanet Vakfı Özel 29 Mayıs Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Haydar Möhür, bedenin farkında olmadan kötü pozisyonlarda kullanıldığını hatırlatarak, "Bu nedenle de günlük hayat aktiviteleri sırasında kullandığımız her nesne doğru tasarlanmış, doğru imal edilmiş ve doğru seçilmiş olmalıdır. Yanlış seçilen ayakkabı, yüksek topuk, yanlış sandalye, koltuk ve masa gibi eşyalar kas iskelet rahatsızlıklarına davetiye çıkarmaktadır" dedi.

VÜCUDUNUZU ZORLAMAYIN

Aşırı kilo, hastalıkların tedavisi ve önlemesinde hekimlerin hareket, özellikle de yürüyüşü tavsiye ettiğini dile getiren Prof. Dr. Möhür, "Yürüme güzergahında kötü zemin, engebeler, yokuş ve merdiven hareketimizi gerçekleştiren eklem, kemik, kas gibi dokuları yüksek enerji ve kuvvetlere maruz bırakır. Yüksek enerji ve kuvvet zorlanma demektir. Hareketi yapan vücut parçalarımızın, bu zorlanmaya bir dayanma sınırı vardır. Bu sınır aşılırsa dokularda hasar görebilir" diye konuştu.

Çocuklar tehlike altında
Çocukların erişkin olana kadar okul ve eğitim süreçlerinde çok yoğun bir tempoda oturarak ders çalıştıklarını dikkat çeken Prof. Dr. Haydar Möhür şunları söyledi: "Masa, sandalye ve oturuş şekli fazlasıyla önem arz etmektedir. Çocuklarımızın büyümekte oluşu, bozuk ve yanlış oturuşun kalıcı kas iskelet hasarlarına, özellikle omurga bozukluklarına sebep olabiliyor. Maalesef çocuklar, imtihanlar nedeniyle saatlerce uzun süreler masa başında kalıyor. Şimdilerde bir de buna bilgisayar eklendi. Ders yoksa bile bilgisayarda ama yine masa başında kalıyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İskelet sisteminizi koruyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN