Suçluların tercihi akıllı telefon

Giriş Tarihi: 8.12.2013

Polis, son dönemlerde yaptığı operasyonlarla çetelerin teknik takibe karşı teknolojiyi kullanarak "akıllı Telefonlarla" iletişim kurduğunu tespit etti

Suç işlemek için akla gelmeyecek her türlü yönteme başvuran suç örgütleri, polis dinlemesine karşı teknolojiyi de yakından takip ediyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonlar sonucu gözaltına alınan suç örgütlerinin, polis takibine karşı akıllı telefonları kullandığı saptandı. Terör, organize, kaçakçılık, uyuşturucu, dolandırıcılık ve hırsızlık çetelerinin, telefonlarına indirdiği "Viber" programıyla görüşme yaptığı, "WhatsApp" uygulamasıyla mesajlaşarak iletişim sağladıkları belirlendi.

TA LİMAT LAR WHATSA PP'TA N
İnternet üzerinden görüşme imkanı sağlayan bu programların diğer telefonlardaki gibi teknik takibe takılmadığı için suçlular tarafından özellikle tercih edildiği kaydedildi. Polisin dinlemesine takılmamak için akıllı telefonlara yönelen suç örgütlerinin, kaydı bulunmayan kaçak ve çalıntı cihazlarla iletişim kurdukları tespit edildi. Bu telefonlara sanal marketlerden indirilen "Viber" ve "WatssApp" gibi programlarla görüşme yapıldığı kaydedildi. Çete liderlerinin bu programları kullanarak elemanlarına talimat verdikleri ortaya çıktı. Baz kayıtlarından yeri tespit edilebilen telefonların dinlemeye alınamadığı belirtilirken, gözaltına alınan suçluların da bu telefonları kullandıklarını sorgularında itiraf ettiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suçluların tercihi akıllı telefon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN