Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atıcılığın kralı Murat Uzdaş

Bugüne kadar onlarca madalyaya sahip Murat Uzdaş, atıcılıkta iddialı. Uzdaş, Ankara'da bir spor merkezinde açtığı poligona, atıcılığa meraklı herkesi bekliyor

Atıcılık sporunun kralı Murat Uzdaş, silahın sadece zarar vermek için kullanılmadığını, iyi bir spor olduğunu SABAH Ankara'ya anlattı.
Bize kendinizden bahseder misiniz?
1974'te İstanbul'da doğdum. YÖK'ün milli takım sporcularına sağladığı kontenjandan yararlanarak Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü'ne kayıt yaptırmak için Ankara'ya geldim. Kayıtlardan önce Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu sınavlarına girdim ve kazandım. Tercihimi Hacettepe'den yana kullandım. 20 yılı aşkın bir zamandır atıcılıkla uğraşıyorum.
Spor hayatına nasıl başladınız?
Aslında atıcılıkla tanışmam küçük yaşlara dayanıyor. Dayım ve kuzenim bu dalda milli takım seviyesinde mücadele etmiş önemli sporculardan. Yaşıtlarım misket oynarken, ben atış çalışmalarını izlemek için poligonlardan çıkmazdım. 14- 15 yaşındayken atış ve atıcılık eğitimi almaya başladım. Tiyatrocular için 'sahnenin tozunu yutmak' deyimi vardır ya, ben de küçük yaştan itibaren poligonun tozunu yutmaya başladım aslında...
İnsanların atıcılığa ilgisi nasıl? Kadınlar ilgi duyuyor mu?
Bu konu karşımıza enteresan istatistikler çıkıyor. Şöyle ki toplum olarak savaşçı bir ırktan geliyor ve silahları çok seviyoruz. Konuya erkekler tarafından baktığımızda, kiminle konuşsam karşılığında mutlaka kendilerinin de çok iyi atıcı olduğunu, askerdeyken 3'te 3 vurduklarını duyuyorum. Kadınların çoğu silahı soğuk ve gereksiz buluyor. Hatta bunu spor olarak bile kabul etmiyor.
Atıcılık ve okçuluğa kaç yaşında başlanıyor?
Atıcılık ve okçuluk sporuna başlama yaşını 13-14 olarak kabul edebiliriz. Bunun iki gerekçesi var; birincisi güvenlik ikincisi de soyut kavramların öne çıktığı ve bilişsel düzeyin yüksek olması gerekliliğinden kaynaklanır. Ancak günümüzde, özel üretilmiş atış simülatörleri sayesinde daha küçük yaştaki sporcuları da mermi atmadan eğitme şansına sahibiz.

TARİHİ BİR REKORA İMZA ATTIK...

Avrupa'da ve dünyada yerimiz nedir? Yetenekli sporcularımız var mı?
Son yıllarda özellikle havalı tabanca ve trap skeet dallarında yetişmiş önemli sporculara sahibiz. Geçtiğimiz sene, Londra Olimpiyat Oyunları'nda 4 sporcu ile katılarak tarihi bir rekora imza attık.
Kendinize ait özel bir poligon işletiyorsunuz. Sporcular tavsiyeniz nedir?
Ankyra Spor ve Yaşam Merkezi'nde işletmeye açtığımız "Havalı Silahlar Atış ve Okçuluk Poligonu" bir spor merkezi içerisinde yer alan ilk özel poligon. Misyonumuz, atıcılığı bir spor dalı olarak geniş kitlelere yaymak, silahın soğuk ve korkutucu imajını silerek iyi sporcular yetiştirmek. Herkesi poligonumuza davet ediyor ve sevseler de sevmeseler de bir kez olsun bu deneyimi tatma şansı sunuyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atıcılığın kralı Murat Uzdaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN