Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazi'ye dikiş nakış uzmanı mobbingci

Göreve geldiğinde ilk icraatı mobbing ofisi kurmak olan Gazi Üniversitesi Rektörü Büyükberber, birimin başına ise paralelci moda tasarım uzmanı Prof. Dr. Şule Çivitçi'yi getirdi

Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber, göreve geldiğinde ilk iş olarak üniversite bünyesinde hizmet veren bir mobbing ofisi kurdu. Birimin başına ise eşi GATA'dan paralelci olduğu iddiasıyla atılan Prof. Dr. Şule Çivitçi'yi atadı. Şiddet ve mobbing konularında hiçbir uzmanlığı bulunmayan Çivitçi'nin dikiş nakış ve moda tasarım uzmanı olduğu ortaya çıktı.

GAZİ'DE MOBBİNG "MODA"
OLDU
5. sıradan rektör olan Prof. Dr. Süleyman Büyükberber'in göreve başladığında ilk icraatı üniversite bünyesinde hizmet veren bir mobbing ofisi kurmak oldu. Kurulan büronun başına getirilen isim ise Şule Çivitçi olarak belirlendi. Eşiyle birlikte cemaate yakın isimler olarak anılan Çivitçi'nin mobbing konusuyla uzaktan yakından bir ilgisinin bulunmadığı ve moda tasarım konusunda uzman olduğu ortaya çıktı. Bunun doğal sonuçlarından biri olarak ise 2014 HİGEM araştırmasında Gazi Üniversitesi, Türkiye'de en çok mobbing yapılan üniversite seçildi.

ÖĞRETİM ELEMANLARI ÜNİVERSİTEDEKİ 'PARALEL YAPIYI' DOĞRULADI
Şiddetle mücadele kapsamında 11 yıldır birçok bilimsel projeye imza atan Hayatboyu Eğitim ve Şiddetle Mücadele Derneği (HEGEM) Genel Başkanı Adem Solak, Gazi Üniversitesi'nde gerçekleştirmek istedikleri anket çalışmasında paralel yapı tarafından engellendiklerini iddia etti. Üniversitelerde şiddet ve mobbing konulu anketi internet üzerinden uygulamak isteyen yetkililer, Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber'in talimatıyla online engele takıldı.

ENGELLEYİP ORTADA BIRAKTILAR

44 üniversiteden 221 bilim insanının görev yaptığı HEGEM'in başlattığı çalışmanın Gazi Üniversitesi'nde gerçekleştirildiğini belirten Solak, anketle 2 binin üzerinde öğretim elemanına ulaşmayı hedeflemiştik. Çalışmamızda maillerimiz ve web sitemizdeki anketimize üniversite tarafından erişim engellendi" dedi.

"REKTÖRDEN BAŞKASI OLAMAZ"
Adem Solak, 7 soruluk ankette yer alan "Rektörlüğün cemaat etkili yönetim anlayışıyla hareket ettiği düşüncesinde misiniz?", "Gazi'ye son 1 yılda alınan elemanlardan yüzde kaçının cemaat bağlantılı alındıklarına inanıyorsunuz?" sorularının rektörü rahatsız ettiğini açıkladı. Ankete erişim engeli kararını almada Solak, rektörden inisiyatif kullanmış olabileceğini belirtti. Engelleme sırasında üniversitede görev yapan 200'ün üzerinde öğretim üyesinin anketlerini cevapladığını belirten Solak, "Gelen cevaplar yazılıp çizilen iddiaların ne kadar doğru olduğunu ortaya koydu. 200'ün üzerinde anketten Gazi Üniversitesi'nde paralel yapının son derece etkin olduğunu anladık. Cevapların yüzde 97'sinde üniversitede paralel yapılanma olduğu öğretim elemanları tarafından doğrulandı" dedi.

"DEKAN ODASINI BASIP TEHDİT ETMİŞLER"
Üniversitedeki paralel yapının öğretim üyeleri üzerinde korku yarattığını belirten Solak, "Üniversitede yapılan atamaların hiçbiri dekanlara sorulmuyor, cemaat dekan yardımcıları atamaları gerçekleştiriyor. Birçok üniversite hocası haricen bize bu şikayetlerini iletti. Hatta bununla ilgili dekanların odasının basılıp tehdit edildiği iddiaları bile var. Bunlar rektöre iletilmiş ancak işleme bile koyulmamış. Bu hukuk dışı yapılanma yeni hukuk dışı yapılanmalar doğurabilir" dedi.

SABAH ANKARA'YA ŞİKAYETLERİN ARDI ARKASI KESİLMİYOR
Gazi Üniversitesi'ndeki paralel yapılanmayı deşifre eden SABAH Ankara'da telefonlar kilitlendi. Üniversite bünyesinde çalışan ve paralel yapıyla ilgili şikayetlerini dile getiren idari ve akademik kadrolar, gazetemizi adeta telefon yağmuruna tuttu. 2012 yılından bu yana üniversitede her geçen gün büyüyen cemaatçi yapılanmadan artık korkar hale geldiklerini belirten personel, bir yandan yaşadıkları olayları anlattı diğer yandan ise gündeme getirilen gerçekler için gazetemize teşekkürlerini iletti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazi'ye dikiş nakış uzmanı mobbingci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN