Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Film festivali bu yıl bambaşka!

Ankara Uluslararası Film Festivali, bugün CSO Salonu'nda başlayacak. Türk ve dünya sinemasından seçkiler sunulacak

Giriş Tarihi: 5.6.2014
Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen "25. Ankara Uluslararası Film Festivali" bugün Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu'ndaki açılış gecesiyle başlayacak. Festival, 20 gün boyunca son dönemde dünya sinemasında en fazla tartışılan, en çok ilgi gören, ünlü yönetmenlerin ve büyük yıldızların filmlerini Ankara'ya getirecek. Teması "Bellek/ sizleşme" olarak belirlenen festivalin gösterimleri Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Goethe Enstitüsü'nde gerçekleştirilecek. Festival süresince Türk Sineması'nın 100. yılı dolayısıyla Ankara sokakları ve meydanları Türk Sineması'nın görselleriyle donatılacak. Yine festivalde, 1. Dünya Savaşı'nın 100. yılı nedeniyle bu savaş üzerine yapılmış ve klasik olmuş 5 filmden oluşan bir seçki, Romanya Sineması özel bölümü, Portekiz, İspanya, Brezilya ve Meksika sinemalarından örneklerin yer aldığı özel bir bölüm de izleyicilerin beğenisine sunulacak.

SEÇKİN ESERLER VAR
Dünya sinemasının seçkin eserleri izleyiciyle buluşacak. Polonyalı efsane yönetmen Andrzej Wajda'nın yeni filmi "Walesa" bunlardan biri. Wajda, 1990'lı yıllarda, işçi liderliğinden bir ülkenin kaderini değiştiren adama dönüşen Leh Walesa'nın gerçek öyküsünü yansıtıyor.

ASKIDA BİLET SÜRPRİZİ

Festivalde, TED'in katkılarıyla "Askıda Sinema Bileti" uygulaması da yer alacak. Parasızlık nedeniyle filmleri izleyemeyen gençler uygulamayla, Kızılay Büyülü Fener Sineması'nda ilk üç seansta "askıda bilet" uygulamasından yararlanabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Film festivali bu yıl bambaşka!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN