Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göz kapağı düşüklüğü ciddi hastalıklara işaret edebilir

Giriş Tarihi: 29.6.2014
Yüzde ilk dikkati çeken noktalardan biri olan gözler, aynı zamanda birçok hastalığın da belirtisi olabiliyor. Özellikle göz kapaklarındaki düşüklükler, estetik bir sorun gibi düşünülse de bu durum zaman zaman beyin ve sinirleri etkileyen önemli rahatsızlıklardan kaynaklanabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Funda Uysal Tan, göz kapağı düşüklüğünün nörolojik nedenleri hakkında bilgi verdi.

BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR
Göz kapağının normalden daha düşük seviyede olması "pitoz" olarak adlandırılır. Hastalar çoğu zaman bu durumu kaşlarını kaldırarak veya başlarını geriye doğru iterek dengelemeye çalışırlar. Sorun bazen gözün tamamen kapanmasına bile neden olabilir. Göz kapağında ödem, enflamasyon, tümöral durumlar, kontakt lens kullanımı, göz kapağının travmatik nedenlerle ve yaşa bağlı olarak gevşemesi ile sarkması gibi pek çok durum gerçek nörolojik nedenlerle karışabilir.

DİYABET VE YÜKSEK TANSİYONUN ETKİSİ
Göz kapağı düşüklüğüne yol açan nörolojik nedenler arasında; göz kapağını kaldırmakla görevli sinirin diyabet ve hipertansiyona bağlı olarak hasarlanması ya da kafa içindeki seyri sırasında oluşan basıları, sinir-kas kavşağındaki birtakım patolojiler ve göz kaslarını da etkileyen bazı kas hastalıkları sayılabilir. Yine beyin sapı ve boyun omurilik bölgesi patolojileri, akciğer tümörleri göz kapağı düşüklüğüyle giden özel bir tabloya yol açabilirler.

VAKİT KAYBETMEDEN DOKTORA BAŞVURUN
Kapak düşüklüğü yakınmasıyla başvuran bir hastada ayrıntılı bir sorgulama ve nörolojik muayene ile pitozun hangi nedene bağlı olabileceği kısmen anlaşılabilir. Kapak düşüklüğünün tek veya çift taraflı mı olduğu, gün içinde değişkenlik gösterip göstermediği, yakınma olup olmadığı, öyküde diyabet ve hipertansiyon sorgulanması gereken özelliklerdir. Gözbebeklerinde asimetri veya göz hareketlerinde kısıtlılık olan hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Kapak düşüklüğüne yol açan etkene bağlı olarak klinik düzelme de değişiklik gösterir. Kalıcı kapak düşüklüğü gelişen hastalarda kapak kaldırma operasyonları gündeme gelebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz kapağı düşüklüğü ciddi hastalıklara işaret edebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN