Meteor yağmurları bizi çok eğlendirdi

Giriş Tarihi: 18.8.2014

Perseid Meteor Yağmuru Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi'nde 2 bin 500'ü aşkın kişinin katılımıyla izlendi

"Yıldız kayması" olarak bilinen göktaşı yağmurunun en yoğun olanlarından Perseid Meteor Yağmurları, Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi'nde 2 bin 500'ü aşkın kişinin katılımıyla izlendi. Rekor katılımın gerçekleştiği gecede her yıldız kaymasına "oley" diyerek karşılık verildi. Swift-Tuttle kuyrukluyıldızı tarafından bırakılan kalıntıların içinden Dünyamızın geçmesi sonucu oluşan Perseid'e Ankara büyük ilgi gösterdi.

"ÇIĞLIK ATABİLİRSİNİZ!"
Akşam saatlerinde başlayan etkinliğe Başkentliler'in yoğun ilgisi dikkat çekti. Misafirler bir yandan sıcak içecek ve aperatiflerin lezzetine vardı, diğer yandan da gökyüzünde yaşanacak görsel şöleni beklemeye başladı. Saatte 80'e varan sayılarda meydana gelmesi beklenen göktaşı yağmuruyla ilgili açıklama yapan rasathane yetkilileri, "Her yıldız kayması sonucu çığlık atabilirsiniz" sözleri üzerine ısınan atmosfer, beraberinde coşkuyu getirdi. Yıldız kaydığını fark eden vatandaşlar "oley" sloganlarıyla o anı yaşadı.

TELESKOPLA İZLEDİLER
Rasathanedeki coşku stat atmosferlerini aratmadı. Vatandaşlar, küçük çakıl taşları büyüklüğündeki göktaşlarının atmosferimize girip yandıklarında bıraktıkları izleri heyecanla izledi. Öte yandan etkinlik sürerken Ankara Üniversitesi'nin uzman astronomları da interaktif bir şekilde misafirlerin arasında gezerek merak uyandıran alana yönelik bilgiler verdi. Katılımcılar ayrıca güneş sistemi üyelerinden Ay, Mars, Satürn ve derin uzay cisimlerini rasathanedeki teleskoplarla izleme fırsatı buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meteor yağmurları bizi çok eğlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN