Karşıdan karşıya geçiş çok sıkıntılı

Giriş Tarihi: 30.8.2014

Ankara'nın kalbi durumundaki Kızılay'da aynı anda onlarca kişi karşıdan karşıya geçmeye çalışıyor. Ancak yayalar 24 saniyelik sürede refüjün orta yerinde kalıyor

Kızılay'da yayalar isyan ediyor. Ankara'nın en yoğun yaya ve araç trafiğine sahip noktalarından 6 şeritli Atatürk Bulvarı'nda yayalar karşıdan karşıya geçmek için büyük uğraş veriyor. Araç sürücüleri 124 saniye boyunca kırmızı ışıkta bekliyor ve ardından geçiş yapıyor. Bu süre zarfında ise bekleyen yüzlerce yaya kendileri için yanan 23 saniyelik yeşil ışıkta karşı geçmek için birbiri ile yarışıyor.

SÜRE YETERSİZ KALIYOR

Kendileri için verilen sürenin yeterli olmadığını düşünen Gazi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ömür Karaağaç, "Kızılay, Ankara'nın merkezinde bir meydan işlevine sahip. İnsanlar işe gitmek, işlerini halletmek, buluşmak, gezmek ve eğlenmek için Kızılay'a geliyor. Ancak yayalar için ışıklardaki geçiş süresi yetersiz. İnsanlar karşıya geçiş esnasında neredeyse birbirlerini eziyor" diye konuştu.

ENGELLİLER İÇİN DAHA ZOR
Özellikle engellilerin karşıdan karşıya bu süre içerisinde geçmesinin zor olduğunu ifade eden Karaağaç, "Bulvarın genişliği de dikkate alındığında, karşı tarafa geçemeden yayalar için kımızı ışık yanıyor. Yayalar için kısa olan geçiş süresi, araçlar için ise fazla. Sanki ışık süreleri sadece arabalara göre belirlenmiş. Söz konusu ışık sürelerinin yayalar için artırılması gerekiyor" şeklinde düşüncesini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karşıdan karşıya geçiş çok sıkıntılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN